Gönüllü Davranış Politikası

  From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
  This page is a translated version of the page Volunteer Conduct Policy and the translation is 100% complete.
  Other languages:

  Shortcut:
  VCP

  Gönüllü Davranış Politikası (GDP), topluluğun daha yüksek bir davranış standardına sahip olduğu Miraheze gönüllülerine (yerel Meta izin sahipleri ve küresel izin sahipleri gibi) yönelik bir kullanıcı davranış politikasıdır. Miraheze gönüllüleri, Miraheze Spaces Davranış Kuralları ve Küresel Davranış Politikası ile birlikte bu politikaya da uymalıdır.

  Genel Davranış

  Bu bölüm, tüm Miraheze gönüllülerinin uyması gereken genel davranış ilkelerini özetlemektedir.

  Kibar ol. Sen (bir bakıma) Miraheze'yi temsil ediyorsun! Düşük gelişmiş izinlere sahip olsanız bile, bazı kullanıcılar basabileceğiniz ekstra bir düğmeye sahip olduğunuz için basamadıkları için sizi bir 'personel' üyesi zannedebilir. Bu nedenle, davranışlarınızın Miraheze'ye iyi yansıdığından emin olun. İnsanlar sizi kızdırsa bile kibar ve nazik olun. Unutmayın, hepimiz aynı topluluğun parçasıyız, bu yüzden arkadaş canlısı olun ve misafirperver olun.
  Saygılı olun. Gönüllülerimiz daha yüksek davranış standartlarına sahiptir. Bu nedenle, anlaşmazlık veya hayal kırıklığının kişisel saldırılara veya tacize dönüşmesine asla izin vermeyiz. Tüm insanlar arasında biz, çatışmaları çözmek için birlikte çalışıyoruz, iyi niyet varsayıyoruz ve empatik bir şekilde hareket etmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, bunun nasıl yapılacağına örnek teşkil eden bizleriz (yani bu politika). İnsanların kendilerini rahatsız veya tehdit altında hissettikleri düşmanca bir ortam verimli değildir ve projemize, kullanıcılarımıza ve size zarar verir. Her zaman iyi niyetli olun ve anlaşmazlıkları dostane bir şekilde çözmek için birlikte çalışın veya bir anlaşmaya varamazsanız yardım isteyin.
  Sabırlı olun. Kullanıcılarımız farklı geçmişlere sahiptir. Bazıları teknik olarak çok eğilimli olabilir ve talimatlarınızı anlamakta sorun yaşamayabilir. Diğerleri wiki, wikitext ve hatta MediaWiki kavramında tamamen yeni olabilir. Onlara karşı sabırlı olmak önemlidir. Mümkünse, süreçlerimizde onlara rehberlik edin. Kolay bulduğunuz bir şeyi (bir sayfa oluşturmak, ManageWiki'yi kullanmak veya temel sayfa biçimlendirme gibi) anlamadıklarında veya bir şeyleri anlamadıklarında kendileri de hayal kırıklığına uğradıklarında sinirlenmeyin veya kızmayın. Birine karşı sabrınız tükenirse, o kullanıcıya başka birinin yardım etmesine izin verin. Bir öfke patlaması, projeden kötü bir izlenimle ayrılacak olan kullanıcıyı yalnızca caydırır ve incitir. Bir kullanıcı, yetkinlikle ilgili sorunlar sayfasını gösterse bile, onlara karşı sabırlı olun veya sabrınızın sınırına ulaştıysa sohbeti bırakın.
  Birlik içinde çalışın. Miraheze tek kişilik bir gösteri değildir. Projeyi yürütenler gönüllülerimizdir! Her zaman diğer gönüllülerle dostane bir şekilde çalışın. Her zaman akranlarınızdan girdi isteyin; tek taraflı olarak büyük kararlar almaya çalışmayın, bu geçmişte birçok kişi için geri tepti ve sonuç hüsran oldu. Viki talebinin nasıl ele alınacağı veya bir vakanın nasıl ele alınacağı gibi konularda sorularınız varsa, meslektaşlarınızdan geri bildirim isteyin, sormaktan korkmayın. Kullanıcılarımızın yararı için birlikte çalışıyoruz, bu nedenle başka bir gönüllüyle bir anlaşmazlığınız varsa, bunu çözmeye çalışın. Kendi başınıza çözemiyorsanız, bir Mühendislik Müdürü, bir Kâhya, yönetici, bürokrat veya arabuluculuğa yardımcı olabilecek başka bir kullanıcı gibi sizden bir üstünüzle iletişime geçin. Başka bir gönüllüyle anlaşamasanız bile, sizden isteniyorsa, projemizin yararı için onlarla birlikte çalışın. Kavgacı olmayın ve onlarla daha fazla sorun yaratmayın. Bu sadece projemize, kullanıcılarımıza ve en önemlisi size zarar verir.
  Gücünüzü kötüye kullanmayın. Size tanınan hakları doğru kullanın. Politika tarafından belirlenen sınırları asla aşmayın ve güçlerinizi asla başkalarını taciz etmek veya sindirmek, 'güç gösterisi' yapmak veya editoryal anlaşmazlıklarda görüşünüzü zorlamak için kullanmayın. Bir işlemden emin değilseniz, uygun prosedür konusunda size yol göstermesine yardımcı olabilecek bir Görevli ile iletişime geçin. Politika tarafından belirlenen sınırları aşmak veya başkalarını taciz etmek, ilgili politika tarafından tanımlandığı şekilde, eylemlerinizin gözden geçirilmesi veya belirli durumlarda derhal iptal edilmesi için topluluğa havale edilmesiyle sonuçlanacaktır. Gelişmiş izin sahipleri ayrıca başkalarını etkilemek veya sindirmek için haklarını asla göstermemelidir, bu saygısızlıktır ve bazı durumlarda gücün kötüye kullanılması olarak yorumlanabilir.
  Yardım iste. Dünyayı omuzlarında taşıma. Kimse mükemmel olamaz. Tüm kullanıcılardan sizden yardım istemeniz beklenir, bu bir insanlık durumudur. Miraheze, bir ekip çalışmasıdır, bu nedenle ihtiyacınız olduğunda yardım isteyin. Ayrıca bir sorunuz varsa yardım isteyin; erken soru sormak ve ikinci kez fikir sormak, daha sonra birçok sorunun önlenmesine yardımcı olur. Yardım istemekten asla korkma!

  Yürütme

  Kâhya, Meta yöneticiler ve bürokratlar ile birlikte denetledikleri roller için bu politikayı viki'de uygulamaktan sorumlu olacak. Platform moderatörleri bunu kendi platformlarında uygulayacaktır.

  Arka plan

  Aşağıdaki Yorum Talepleri bu politikayı şekillendirmiştir:

  Ayrıca bakınız