Gözetmenler

From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
This page is a translated version of the page Suppression and the translation is 100% complete.
Suppression
Shortcut:
OS
İstekler için lütfen stewards[at]miraheze[dot]org e-posta gönderin. wiki'de gizleme istekleri YAYINLAMAYIN! Yalnızca gizlenmesini istediğiniz şeylere daha fazla dikkat çekeceksiniz.

Gözetmenler, Stewards ve Trust and Safety'in sayfaları, revizyonları, günlük girişlerini ve dosyaları kullanıcıların ve yöneticileri yönetir.

Sayfaların, günlük girişlerinin ve düzeltmelerin kullanıcılardan gizlendiği ancak yerel viki yöneticilerinden gizlenmediği normal silme veya revizyon silme'den farklı olarak, gizleme bunları tamamen gizler ve yerel yöneticilerin görüşünden de kaldırır, böylece her şeyi tamamen kullanıcılardan gizler. Bu, kamuya açık olmayan kişisel bilgilerin diğer seçilmiş vakalarla birlikte paylaşıldığı durumlarda kullanılır.

Nasıl talep edilir?

Lütfen stewards@miraheze.org'e e-posta gönderin veya bir steward ile özel olarak iletişime geçin. Lütfen bunu viki'de istemeyin, bu yalnızca gizlenmesini istediğiniz şeye daha fazla dikkat çekebilir.

Kullanım

Gizleme, öncelikle telefon numaraları, ev adresleri, iş yerleri veya kimliklerini ifşa etmemiş takma adlı veya anonim kişilerin kimlikleri gibi kamuya açık olmayan kişisel bilgilerin kaldırılması için kullanılır. Bu, yanlışlıkla oturumu kapatan ve dolayısıyla istemeden kendi IP adreslerini ifşa eden editörlerin IP verilerinin yanı sıra istek üzerine hesabı olmayan editörlerin IP verilerinin gizlenmesini içerir. Gizleme, bu bilgiyi ortadan kaldırmak için ilk başvurulacak araçtır.

 Note: Bu, baskılayıcının takdirine bağlı olarak, diğer potansiyel olarak tanımlayıcı veya başka şekilde hassas bilgileri içerebilir.

Bastırıcının takdirine bağlı olarak aşağıdaki durumlarda da kullanılabilir:

  1. İftira niteliğinde olabilecek bilgilerin kaldırılması: a) Trust and Safety veya Stewards'a talep edildiğinde; veya b) durum netleştiğinde ve revizyonu saklamak için editoryal bir neden olmadığında.
  2. Telif hakkı ihlali talep edildiğinde Trust and Safety.
  3. Bariz saldırı adlarının otomatik listelerde ve günlüklerde saklanması, bunun düzenleme geçmişlerini bozmaması. Bariz bir saldırı, açıkça birisini aşağılamayı, tehdit etmeyi, iftira atmayı, aşağılamayı veya taciz etmeyi amaçlayan saldırıdır.
    Bu yalnızca lock almaya layık olan hesaplarda yapılmalıdır.
  4. Vandalizmin kaldırılması. Bastırma, normal idari önlemlerle ortadan kaldırmanın yetersiz kaldığı vandalizmi ortadan kaldırmak için ara sıra kullanılabilir. Vandalizm vakaları, özellikle aşırı veya zamana duyarlı olmadıkça, bastırılmadan önce dahili olarak tartışılmalıdır, bu durumlarda daha sonra tartışılabilir.
  5. Gizleme başka nedenlerle kullanılabilir. Başka istisnalar yapma ihtimalimiz yoktur, ancak bunu yapma hakkımız saklıdır.

Yerel izin

Denetçi gibi, yerel baskılayıcılar, steward'ın tüm gereksinimlerini karşılayan yerel bir seçimin ardından yerel toplulukları tarafından vikilerde atanabilir. Komiserler ayrıca birbirlerini dengelemek için her zaman yerel olarak atanmış ikinci bir baskılayıcı olmasını şart koşar. İki yerine yalnızca bir baskılayıcı olması durumunda, yerel topluluk diğer baskılayıcının yerini derhal almalı ve bu aday da bu bölümde ortaya konan tüm gereklilikleri yerine getirmelidir. Bir yedek bulamazlarsa, kalan baskılayıcı bayrağını kaybeder. Bu hak için yapılan tüm seçimler, tüm küresel politikalara uyumu sağlamak için Komiserler tarafından yüksek inceleme ve denetim altında yapılacaktır.