This page is a translated version of the page Stewards and the translation is 74% complete.
Outdated translations are marked like this.
Stewards
Shortcut:
S


Kâhyalar, MediaWiki arayüzünün herhangi bir bölümünü herhangi bir vikide kullanma iznine ve yetkisine sahip kullanıcılardır. Görevliler, anlaşmazlıklar, taciz edici veya rahatsız edici davranışlar gibi yerel olarak karşılaştıkları sorunları ve birden çok vikide yıkıcı davranışlar gibi küresel sorunları ele almak için topluluklarla birlikte çalışır. Buna genel ve yerel hak ataması, rutin yönetici izinlerinin yerel vikilerde kullanımı (silme, engelleme vb.) ve küresel anlamda (hesapları kilitleme, yeniden adlandırma vb.), Denetçi ve Gözetmen izinlerine verme/alma hakkına sahiptir.

Stewards serve as Bureaucrats on Meta, replacing the Meta Bureaucrat role.

Başvuru

Kullanıcılar, Kâhya rolünü yerine getirmek için kendilerini veya diğer kullanıcıları aday gösterebilir veya grup olarak daha fazla Kâhyaların gerekli olduğuna karar verirlerse mevcut Kâhyalar bir seçim çağrısında bulunabilir. Kabul edilen bir adaylık, kendi kendine aday gösterme veya Kâhyalar tarafından talep edilen seçim çağrıldıktan sonra, söz konusu izin talebinden önce hesabını oluşturan herhangi bir Miraheze kullanıcısının aday(lar)da olumlu, karşıt veya tarafsız !oyları ifade etmesine izin verilecektir. . Diğer Miraheze kullanıcıları, aday(lar)ın uygunluğu ile ilgili sorular sorabilir veya izin talebinin yorumlar bölümüne başka bir şekilde yorum ekleyebilir.

  • Kullanıcılara adaylıklar hakkında yorum yapmaları için yeterli süre verilecektir
  • Ortaya atılan sorunlar aday tarafından kabul edilmeli veya düzeltilmelidir
  • Mümkünse, dile getirilen sorunlar adaylık/seçim kapanışından önce ele alınmalıdır
  • Kullanıcılar $destek/ $nötr olabilir /$adaylara karşı çıkın, ancak bu tek başına sonuca karar vermez.
  • Mevcut bir Kâhya adaylığı/seçimi, yalnızca destek/karşıt sayımını değil, ileri sürülen argümanları dikkate aldıktan sonra kapatacaktır.
  • Adaylığın/seçimin başarılı olması için, en az 20 kullanıcı yorumu ve en az %80 destek oranı olmalıdır.
  • Yönetim talebinin başarılı olabilmesi için talebin en az yedi gün açık kalması gerekir. Lehte uzlaşma şansı olmadığı açıksa veya talep için geçerli bir sebep/gerekçe belirtilmemişse talepler daha önce kapatılabilir.
  • Özel kullanıcı bilgilerine erişimleri olduğundan, Görevlilerin rollerini yerine getirebilmeleri için Miraheze ile bir gizlilik sözleşmesi (NDA) imzalamaları gerekmektedir.

Hakların devredilmesi

Kâhya yardımı taleplerinde artış olması durumunda, Kâhyalar bu sorumlulukların bir kısmını diğer kullanıcılara devredebilir. Örnek olarak, bir ihtiyaç ortaya çıkarsa, rutin yönetici eylemleri Küresel Yönetici veya benzeri bir kuruluşa devredilebilir.

Hakların kaldırılması ve yeniden verilmesi

Hareketsizlik

Topluluğa herhangi bir şekilde (sorulara yanıt vermek, sorunlarla ilgilenmek, Meta'da en az idari görevler) 6 ay boyunca katılmayan kâhyalar pasif kabul edilecek ve Kâhyanın hakları iptal edilecektir. Topluluk amacıyla, buna tüm vikiler ve Phabricator dahildir.

Bu oldukça rahat bir gereklilik olarak görülmelidir ve görülmelidir. Buradaki herkes gibi kâhyalar de gönüllüdür. Kâhyalar, kendileri için mümkün olduğunda sorumluluklarından herhangi birini yerine getirirken kendilerini rahat hissetmelidirler. Altı aylık süre, oturum açan herhangi bir kâhyanın sorumluluklarını kabul etmesi için yeterli bir süre olmalıdır. Bu hareketsizlik gereksinimi, temel olarak, geçiş yaptıktan sonra yükseltilmiş erişime sahip kullanıcılara sahip olmayı önlemek içindir.

Hakların iptali

Görevlilerin izinleri, güvensizlik oyu veya görevden alınma talebi ile iptal edilebilir.

  • Oylamayı başlatan veya talebi açan kişi, Kâhya haklarının kaldırılması için geçerli bir neden sunmalıdır (güvensizlik, kötüye kullanma, hareketsizlik vb.)
  • En az 20 kullanıcı, güvensizlik oyu veya kaldırma talebi hakkında yorum yapmalıdır (aynısı Kâhya atamak için gereken kullanıcı sayısı) Kullanıcı yorumlarının en az %50'si hakların kaldırılması yönündeyse, Kâhya oylasının kapanması üzerine kendi haklarını kaldıracak veya haklarını başka bir Vekil tarafından kaldırtacaktır.

Bir grup olarak Kâhyalar, bir kullanıcının kasıtlı olarak güvensizlik oyu istediğini veya geçerli nedenler olmadan görevden alınma talebinde bulunduğunu hissederse, Kâhyalar söz konusu kullanıcı tarafından başlatılan talepleri veya oyları yok saymaya karar verebilir. Gerçekten bir sorun varsa, başka bir kullanıcı bunu Kâhyalara iletebilir.

Hakların yeniden verilmesi

Haklarını herhangi bir nedenle kaybeden bir Kâhya, yukarıdaki randevu bölümü uyarınca haklar için yeniden başarılı bir şekilde başvurmalıdır.

Dönem uzunluğu

Kâhyaların şartları belirli bir süre ile sınırlı değildir. Kullanıcılar, yukarıdaki gibi herhangi bir zamanda güvensizlik oyu isteyebilir veya görevden alınma talebinde bulunabilir.

Mevcut Kâhyaların listesi

+/- User name Languages spoken Other rights Libera Chat nickname on IRC
1108-Kiju ja, en-3, ko-2, zh-2 administrator, wiki creator kiju1108
Agent Isai en, es-N, fr-3, pt-3 administrator, interface administrator, wiki creator, site reliability engineer Agent
NotAracham en, es-1, ja-1 administrator, wiki creator NotAracham
Reception123 ro, en-5, fr-4, es-1, de-1 administrator, wiki creator, site reliability engineer Reception123
Void en, es-2 administrator, wiki creator, site reliability engineer Voidwalker

Geçmiş ve şimdiki Kâhyaların listesi

The following is a chart of stewards/tr.
User:1108-KijuUser:NotArachamUser:Agent IsaiUser:Reception123User:RaidarrUser:DmehusUser:開拓者User:VoidUser:SouthparkfanUser:NDKillaUser:John


Arka plan

Aşağıdaki Yorum Talepleri bu politikayı şekillendirmiştir.