Meta:Viki oluşturucuları

From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:Wiki creators and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.
Shortcut:
WC
Viki oluşturucuları
Bu sayfa, Meta-Viki'de bulunan Viki oluşturucu kullanıcı grubu (wiki-creator) hakkında bilgi ve politikalar hakkında bilgi sağlamaktadır.

Viki oluşturucular, viki isteklerini onaylayabilen ya da reddedebilen kullanıcılardır. Özel:VikiOluştur bölümüne erişebilir ve herhangi bir viki isteği olması durumunda diğer kullanıcıların göremeyeceği fazladan bazı formları da görebilirler.

Şu anda 6 viki oluşturucuları var.

Viki oluşturucu nasıl olurum?

Kullanıcılar, Meta:Requests for permissions üzerinde bir talepte bulunarak viki oluşturucusu kullanıcı grubu için aday gösterilebilir veya kendilerini aday gösterebilirler. Adaylık kabul edildiğinde (başkası tarafından aday gösterilirse, aksi takdirde talebin gönderilmesi derhal kabul edilir), talep en az üç (3) gün boyunca açık kalmalıdır. Bu süre zarfında, söz konusu izin talebinden önce hesap oluşturmuş olan topluluk üyelerinden herhangi biri, bir adayın talebine  Support,  Neutral veya  Oppose şeklinde oy verebilir. Ayrıca talebe soru veya yorum eklemeyi de seçebilirler.

Diğer bazı kullanıcı gruplarının aksine, wiki oluşturucu rolü için minimum destek yüzdesi yoktur. Bir Kâhya, isteği kapatacak ve topluluk üyelerinin yorumlarına göre karar verecektir.

Sistem yöneticileri (hizmetlileri)

Sistem yöneticilerine (hizmetlilerine) (mevcut sistem yöneticilerinin listesi için bu sayfaya bakın) topluluk randevusu olmadan bu ayrıcalıklar verilebilir ve ayrıca herhangi bir etkinlik gereksiniminden muaf tutulurlar. Ancak, hareketsizlik muafiyeti, bir kullanıcının sistem yöneticisi kullanıcı grubundan çıktığı andan itibaren derhal sona erer.

Hakların kaldırılması

Aktifsizlik

En az üç aydır topluluğa herhangi bir şekilde katkıda bulunmayan Viki yaratıcılarının hakları kaldırılabilir. Etkinlik belirlenirken yalnızca Meta Viki'deki düzenlemeler ve günlük eylemleri dikkate alınır.

İptal

Bir wiki oluşturucunun hakları, eğer wiki oluşturucu aşağıdakilere sahipse bir Vekilharç tarafından kaldırılabilir:

  1. Viki oluştururken İçerik Politikası'nı birden fazla ihlal ettiyse;
  2. Esas olarak kendi kullanımları için oluşturulan vikiler ve diğer kullanıcılar için viki oluşturma taleplerine odaklanmazlar ise;
  3. Küresel Davranış Politikası, Gönüllü Davranış Politikası veya başka herhangi bir küresel politika'yı birden fazla bir şekilde ihlal ettiyse veya;
  4. İçerik Politikasını ihlal edip etmeyeceklerini belirlemelerine muhtemelen izin vermeyen ve/veya sonuç olarak Kâhyalar ve/veya Küresel yöneticiler için aşırı miktarda çalışmaya neden olan yetersiz açıklamalarla tekrar tekrar oluşturulmuş vikiler yaptıysa;
    Dördüncü kriter, birinci kriteri de içerebilir veya içermeyebilir, ancak daha düşük bir eşiktir ve bir viki oluşturucusu, yeterli açıklamalara sahip viki isteklerini açıkça dikkate almadan görünüşte gelişigüzel bir şekilde viki'leri tekrar tekrar oluşturmasıyla ilgilidir. Bu gibi durumlarda, ilk üç kriterde olduğu gibi, viki oluşturucuları bir veya daha fazla Kâhya tarafından resmî bir şekilde uyarılır.

Ek olarak, viki oluşturucu (potansiyel olarak) hasara neden olursa (teknik açıdan) veya Sistem yöneticileri için makul olmayan bir iş yükü oluşturursa, haklar bir sistem yöneticisi tarafından da kaldırılabilir. Bir viki oluşturucunun ayrıcalıklarını kötüye kullandığını düşünüyorsanız, lütfen bir Kâhya ile iletişime geçin.

Hakları yeniden geri verilmesi durumu nasıl işliyor?

Hakları herhangi bir nedenle bir Kâhya veya sistem yöneticisi tarafından kaldırılan Viki oluşturucuları, Başvurma prosedürünü izleyerek haklarını geri talep edebilir.

Viki oluşturucuları listesi

  • En son güncellenen tarih: 2023-06-06
  • Viki oluşturucuların toplam sayısı: 6
+/- Kullanıcı (rumuz) adı Bildiği/konuştuğu diller Diğer kullanıcı grubu hakları IRC'de (Libera Chat)'teki Kullanıcı (rumuz) adı
Agent Isai en-N, es-N, fr-3 Agent
Amanda Catherine en-CN-N, en-5, en-GB-2, es-3 autopatrolled AmandaCath
Jph2 en-N
Redmin bn-N, en-4
Tali64³‎ en-N
Zppix en-N administrator Zppix

Güncel/Geçmişteki viki oluşturucuların zaman çizelgesi

The following is a chart of wiki creators/tr.
User:Jph2User:Tali64³User:NotArachamUser:BukkitUser:StartusUser:RaidarrUser:RaidarrUser:AvengiumUser:Agent IsaiUser:ChrsUser:DarkMatterMan4500User:IntegerUser:Waki285User:RedminUser:NaleksuhUser:CircleyDoesExtracterUser:そらたこUser:Universal OmegaUser:FurricaneUser:DmehusUser:MrJaroslavikUser:Sario528User:シュヴァルツUser:ChipWolfUser:CmgUser:TBCtableEXUser:HypercaneUser:Gustave LondonUser:ExamknowUser:Amanda CatherineUser:RhinosF1User:SA 13 BroUser:BonnedavUser:FungsterUser:EduaddadUser:PkbwcgsUser:Hispano76User:Msnhinet8User:Centrist16User:開拓者User:ÆROUser:OlegCinemaUser:PaladoxUser:CoolieCoolsterUser:GOTILONUser:ItsPugleUser:Sau226User:ABA4342345BB871590000BE3BBB2F5E8User:HeartsDoUser:CnocBrideUser:ZppixUser:AlvaroMolinaUser:SamuelUser:Lawrence-PrairiesUser:VoidUser:Guy vandegriftUser:MacFan4000User:TheresNoTimeUser:CoreyUser:XOFUser:SammyUser:TriXUser:LabsterUser:SleepyModeUser:reviUser:NDKillaUser:Reception123


Ayrıca bakınız