Meta:Botlar

From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:Bots and the translation is 100% complete.
Shortcut:
Meta:BOT
Botlar
Bu sayfa, Meta-Wiki Botları (bot) ve botları işaretleme prosedürü hakkında bilgi sağlamaktadır.

Botlar vikilerde insanlar yerine bilgisayarlar/komut dosyaları tarafından çalıştırılan kullanıcılardır. Bot hesapları normal şekilde oluşturulur ve genellikle bot kullanıcı grubuna eklenir, böylece kötü amaçlı botların çalışmasını durdurmaya yönelik önlemleri atlayabilirler. Bot hesaplarına bir bilgisayarda çalışan komut dosyaları aracılığıyla erişilir.

İzin

Onaylanan botlara, bireysel vikilerde bot bayrağı verilebilir. Bu, o hesap tarafından yapılan tüm düzenlemelerin Son Değişiklikler'den gizlenebilmesini sağlar ve belirli kötü amaçlı düzenleme/botlama türlerini önlemek için mevcut sistemleri kaldırır, böylece botlar tarafından yapılan düzenlemelerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırır.

Bot Hesapları / Bayrağı Almak

Bot hesapları normal olarak oluşturulur ve genellikle bot kullanıcı grubuna İzin talepleri işlemiyle eklenir (bu kısım sadece bu viki için geçerlidir) ve bot hesaplarına, üzerinde çalışan komut dosyaları aracılığıyla erişilir. bir bilgisayar. Bilgisayarlarda çalışan bot programları, botun işini yapar ve bot hesabı, onun vikideki işlevselliğe erişmesine izin verir. Açık bir vikide düzenleme yapmak veya bilgi almak gibi bazı görevler bir hesap gerektirmez, ancak kullanıcıları engellemek veya sayfaları korumak gibi ayrıcalıklı görevleri gerçekleştiren botlar, hizmetli haklarına sahip bir bot hesabı gerektirir. Botu çalıştıran program, bot hesap sahibi tarafından kontrol edilen bir bilgisayardan çalıştırılır. Bazı botlar, viki aracılığıyla botlarla etkileşime izin verebilir; bu, botu kendi kullanıcı sayfasında veya tartışma sayfasında veya merkezi bir bot kontrol sayfası gibi botla ilgili diğer herhangi bir sayfada belirli değişiklikleri izleyecek şekilde ayarlayarak yapılır.

İptal

Herhangi bir botun bot bayrağı aşağıdaki durumlarda bir bürokrat tarafından kaldırılabilir:

  • Bot bir yıl boyunca herhangi bir düzenleme veya günlük işlemi yapmadıysa,
  • Operatör botundaki bayrağın kaldırılmasını isterse hakları kaldırılır.

Ayrıca bakınız