MediaWiki

From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
This page is a translated version of the page MediaWiki and the translation is 78% complete.
Outdated translations are marked like this.
MediaWiki

MediaWiki, Wikimedia Vakfı tarafından yazılmış, kâr amacı gütmeyen viki çiftliği Miraheze tarafından kullanılan site yazılımıdır. MediaWiki, Vikipedi, Vikisözlük gibi projeleri bulunan Wikimedia Vakfı tarafından kullanılmaktadır ve MediaWiki sürümlerini geliştirmektedir. Miraheze şu anda MediaWiki 1.41.0 (5498056) sürümünde sayfalarını yayınlamaktadır.

Miraheze, MediaWiki'nin orijinal bir sürümünü çalıştırıyor ve üzerinde hiçbir değişiklik yapılmamıştır, Miraheze'nin uzantıları ve görünümleri de herhangi bir değişiklik içermez. MediaWiki'de gerekli herhangi bir değişiklik, yukarı akış veya yerel yapılandırmamız aracılığıyla yapılır, ancak MediaWiki'nin temel kodu asla değiştirilmez. Bu nedenle, özellikle kod değişiklikleri tüm vikileri etkilediğinden, çekirdek veya uzantı/dış görünüm kodunu değiştirmeye yönelik herhangi bir istek reddedilecektir.

Miraheze, MediaWiki'nin her zaman en güncel sürümünü çalıştırmayı ve genellikle en son MediaWiki sürümünün yayınlanmasından birkaç hafta yada ay sonra MediaWiki sürümlerini yükseltmeyi hedeflerler ve mevcut MediaWiki sürümünü Miraheze'ye yayınlar.

MediaWiki ile ilgili yardım istiyorsanız SSS#MediaWiki'ye bakabilir veya Topluluk duyuru panosu üzerinden soru sorabilirsiniz.

Güncellemeler

Miraheze, kullanıcılarına MediaWiki'nin mümkün olan en son sürümünü sunmaya kendini adamıştır ve çalışmalarına devam etmektedir.

MediaWiki'nin her zaman en güncel sürümünü sağlama sözüne uygun olarak Miraheze, 21 Ocak 2023 Cumartesi tarihinde 01:00 (UTC+03:00) ile 22 Ocak 2023 04:00 (UTC+03:00) arasında MediaWiki 1.39 sürümüne yükseltecektir. Daha fazla bilgi için Phabricator'daki isteğe ve 1.39 hakkında bilgi sağlayan sayfaya bkz. MediaWiki/1.39 ve T9446.

MediaWiki 1.39 değişiklik günlüğü

Aşağıda MediaWiki/1.39'dan alınan bir değişiklik günlüğü bulunmaktadır. Yükseltme hakkında daha fazla bilgi için lütfen ilgili makaleye göz atın.

Arayüz değişiklikleri

  • Vector 2022 daha fazla stil değişikliği alacak - Pek çok kullanıcı Vector 2022 sürümümüzün Wikipedia'nın sürümüyle neden eşleşmediğini sordu. Bunun nedeni, Vector 2022'de yapılan değişikliklerin, örneğin sekmeler gibi MediaWiki 1.39'a özel olmasıdır. Bunlar artık Miraheze'de yer alacak.
  • 'Tartışma Araçları yeni bir görünüme kavuşuyor - Tartışma Araçları (bildirim panoları ve tartışma sayfaları gibi sayfalarda kullanılan) bir makyaj alacak ve bu onu daha sezgisel hale getirecek.

Uzantı kaldırma

  • PdfBook kaldırılacak - Bu uzantı MediaWiki 1.39'u destekleyecek şekilde güncellenmedi ve şu anda MediaWiki 1.39'da bozuk.
  • SlackNotifications kaldırılacak - Bu uzantı MediaWiki 1.39'u destekleyecek şekilde güncellenmedi ve şu anda MediaWiki 1.39'da bozuk.

Güçlü kullanıcı odaklı değişiklikler

  • Yöneticiler, artık belirli bir sayfayı silerken/silirken ilişkili "Konuşma" sayfasını silme/silme seçeneğine sahiptir.
  • {{=}} artık = olarak genişleyen yeni bir sihirli kelimedir.
  • Bot şifreleri artık REST API kullanılırken desteklenmektedir.

MediaWiki 1.39'da kullanmayacağımız değişiklikler

Diğer

  • MediaWiki wikifarm desteği - Şu an için MediaWiki'nin deneysel wiki farm kurulumu kullanmayacağız.
  • Geçici kullanıcı oluşturma ($wgAutoCreateTempUser) desteklenmiyor - MediaWiki 1.39'da, anonim kullanıcıların MediaWiki'nin onlar için otomatik olarak geçici bir hesap oluşturarak IP'lerini maskelemesini sağlayan yeni bir özellik sunuldu. Bu özellik deneyseldir ve şimdilik Miraheze'de etkinleştirilmeyecektir.

Dış bağlantılar