Konfiguracja wiki

From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
This page is a translated version of the page ManageWiki and the translation is 93% complete.
Outdated translations are marked like this.

Konfiguracja wiki (ManageWiki) to specjalne rozszerzenie MediaWiki opracowane dla Miraheze, które pozwala biurokratom szybko i łatwo modyfikować ustawienia ich wiki. Od podstawowych zmian, takich jak ustawienie loga i włączenie rozszerzeń, po bardziej złożone rzeczy, takie jak tworzenie grup użytkowników i dostosowywanie każdej czynności, którą dana grupa użytkowników może (lub nie) wykonywać, ManageWiki potrafi wiele!

Uzyskiwanie dostępu

Wszystkie linki do sekcji ManageWiki, na pasku bocznym w sekcji Administracja.

Założyciele powinni mieć dostęp do strony konfiguracji wiki od samego początku, a także wszyscy biurokraci mają dostęp do konfiguracji wiki. Jednakże, każdy użytkownik z uprawnieniem managewiki może również uzyskać dostęp do ustawień konfiguracji wiki. Ten system jest podzielony na pięć głównych działów:

  1. Podstawowe ustawienia (Special:ManageWiki/core) - Podstawowe ustawienia dla twojej wiki. Możesz tu skonfigurować nazwę, język i kategorię twojej wiki.
  2. Rozszerzenia (i skórki) (Special:ManageWiki/extensions) - Pozwala dodawać i usuwać rozszerzenia oraz skórki na twojej wiki.
  3. Przestrzenie nazw (Special:ManageWiki/namespaces) - Pozwala zarządzać, tworzyć i usuwać przestrzenie nazw na twojej wiki.
  4. Zarządzaj uprawnieniami (Special:ManageWiki/permissions) - Pozwala przydzielać, zarządzać, tworzyć i usuwać uprawnienia, które mogą być przyznawane użytkownikom na twojej wiki.
  5. Ustawienia dodatkowe (Special:ManageWiki/settings) - Pozwala zmieniać wszystkie inne aspekty wiki, takie jak logo, licencje, ustawienia domyślne i rozszerzenia.

Istnieje także szósta opcja w zakładce Administracja o nazwie "Manage/Download this wiki's dump". Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie pomocy o tworzeniu Backupów.

Przez listę stron specjalnych, pod Zarządzanie Wiki.

Aby uzyskać dostęp do ManageWiki, po prostu kliknij na linki na pasku bocznym lub odwiedź Special:SpecialPages i przewiń do sekcji Zarządzanie Wiki. Możesz również uzyskać do nich dostęp ręcznie, odwiedzając odpowiednią stronę specjalną: 1$, 2$, 3$, 4$ lub 5$. Możesz wpisać te strony w pasku wyszukiwania, aby do nich przejść. Więcej informacji na temat tych stron i ich działania można znaleźć poniżej. Jeśli mimo nie możesz odnaleźć tego, co cię interesuje, możesz spróbować poprosić o pomoc na tablicy społeczności, a wolontariusz z chęcią ci pomoże.

Poprzez Specjalna:Preferencje w sekcji Wygląd.

 Note: Niektóre skórki mogą ukrywać zakładkę Administracja na pasku bocznym. Jeśli tak się stanie, możesz zmusić je do wyświetlania poprzez przejście do Specjalna:Preferencje -> Wygląd -> Wymuś wyświetlanie linków ManageWiki na pasku bocznym. Jeśli to nie zadziała, zawsze możesz przejść do nich ręcznie, jak opisano to w poprzedniej sekcji.

Sekcje konfiguracji wiki

Podstawowe ustawienia  
Special:ManageWiki

Poniższe ustawienia są dostępne pod Specjalna:ManageWiki/core na twojej wiki:

  • Nazwa bazy danych (Database name) – Jest to pierwsza opcja w ManageWiki. Jest to nazwa bazy danych twojej wiki. Jest to ta sama nazwa, co subdomena (*.miraheze.org) wiki, gdy została po raz pierwszy stworzona, z wyjątkiem tego, że ma przedrostek wiki.
  • Sitename – Druga opcja to nazwa wiki. Jest to zazwyczaj krótkie słowo lub fraza, która podsumowuje cel lub temat twojej wiki. Jest to także nazwa przestrzeni nazw na twojej wiki, uogólniona jako przestrzeń nazw Project:. Na przykład, na tej wiki (Meta), przestrzeń nazw projektu może być wywołana przez link do Meta:About lub Project:About.
  • Język – Trzecia opcja to język i powinien to być język, w jakim wiki ma być czytana. Zmieni to język interfejsu na wybrany dla wszystkich użytkowników, jednak może to być również zmienione poprzez preferencje użytkownika. Jeśli twoja wiki nie wyświetla się w wybranym języku, sprawdź najpierw, czy nie masz wybranego innego języka w swoich preferencjach użytkownika, a następnie w razie konieczności zgłoś błąd na Phabricatorze.
  • Prywatne – Pole wyboru Prywatne modyfikuje widoczność twojej wiki. Każda wiki z włączoną tą funkcją może być czytana tylko przez użytkowników z grupami administratora lub osoby z uprawnieniami członka.
  • Closed/Inactive - Pola wyboru Zamknięta i Nieaktywna są włączane automatycznie, gdy wiki przechodzi w stan nieaktywności, zgodnie z Polityką zamykania nieaktywnych wiki. Pole „Inactive” załącza tylko ostrzeżenie na wiki, które ostrzega użytkowników, że wiki zostanie zamknięta za kilka tygodni, jeśli nie zostanie zarejestrowana na niej żadna aktywność. Pole „Closed” wyłącza wiele możliwości na twojej wiki i ustawia ją jako tylko do odczytu, a także wyświetla banner informujący, że wiki została zamknięta z powodu braku aktywności. Możesz je przełączyć ręcznie. Jeśli któreś z tych pól jest wybrane na twojej wiki, a chcesz zapobiec jej zamknięciu, możesz je wyłączyć i kontynuować współtworzenie.
  • Zwolnieni z nieaktywności – Pole wyboru Zwolnieni z nieaktywności jest aktywne dla wiki, które spełniają wymagania zwolnienia z polityki zamykania nieaktywnych wiki. To pole wyboru nie może być przełączane ręcznie. Jeśli chcesz poprosić o zwolnienie z polityki zamykania nieaktywnych wiki, zobacz wyżej wymienioną stronę.
  • Nazwa serwera – Pole Nazwa serwera jest używane w wiki z domeną niestandardowa do wskazania nazwy domeny, której wiki powinna używać. To pole nie może być zmienione ręcznie. Jeśli chcesz mieć własną domenę, zobacz wspomniany artykuł.
  • Kategoria – Ta opcja pozwala na umieszczenie twojej wiki w wybranej przez ciebie kategorii, która pozwoli użytkownikom łatwiej znaleźć twoją wiki poprzez stronę specjalną odkrywania nowych wiki. Jeśli twoja wiki nie pasuje do żadnej z podanych kategorii, nie krępuj się poprosić o stworzenie nowej na Phabricatorze.
  • Database Cluster – Pole Database Cluster jest czysto techniczne i nie ma wartości dla przeciętnego użytkownika. To pole pokazuje, na którym serwerze bazy danych znajduje się twoja wiki.
Rozszerzenia i skórki  
Special:ManageWiki/extensions

Special:ManageWiki/extensions pozwala włączyć lub wyłączyć dowolne rozszerzenie i skórkę obecnie oferowane przez Miraheze. Aby włączyć lub wyłączyć rozszerzenie lub skórkę, po prostu zaznacz lub odznacz pole obok jego nazwy i zapisz zmiany.

Każda nazwa rozszerzenia obecnie prowadzi do strony dokumentacji rozszerzenia na MediaWiki.org, a także ma pod sobą krótki opis. Dokumentacja może pomóc ci dowiedzieć się więcej o rozszerzeniu i tym, jak dostosować je do własnych upodobań. Jeśli jakiś link nie działa, daj nam znać, tworząc zadanie Phabricatorze, pytając na tablicy informacyjnej społeczności lub bezpośrednio na Discordzie lub IRC, abyśmy mogli to naprawić.

Niektóre rozszerzenia mogą być wyszarzone i zawierać informację Requires: Permissions - managewiki-restricted. Włączenie tych rozszerzeń może wymagać dodatkowej pracy i interwencji administratora systemu w celu jej włączenia. Aby poprosić o włączenie, zapytaj na tablicy informacyjnej stewardów.

Inne rozszerzenia mogą z kolei mieć komunikat Requires: Extensions - [extension name] i również być wyszarzone. Oznacza to, że musisz włączyć wspomniane wymagane rozszerzenie, zanim będziesz mógł włączyć to właściwe. Musisz najpierw włączyć rozszerzenie (i zapisać ustawienia), zanim okno będzie wyglądać normalnie. Może być konieczne odświeżenie strony, zanim pojawi się pole.

Niektóre rozszerzenia są po prostu niekompatybilne ze sobą i jeśli zostaną włączone razem, uszkodzą funkcjonalność twojej wiki. W takich przypadkach ManageWiki wyświetli Conflicts with [extension name]. Nie martw się jednak, program odrzuci twoje zmiany, jeśli spróbujesz włączyć dwa sprzeczne rozszerzenia.

Rozszerzenia i skórki obecnie dostępne na Miraheze

Aktualną listę rozszerzeń i skórek dostarczanych obecnie przez Miraheze można znaleźć na stronach rozszerzenia i skórki.

Nie widzisz rozszerzenia/skórki na liście?

Jeśli chciałbyś włączyć na swojej wiki inne rozszerzenie lub skórkę, których nie widzisz na liście, proszę zgłosić to na odpowiedniej stronie.

Przestrzenie nazw  
Special:ManageWiki/namespaces pozwala na zarządzanie, tworzenie i usuwanie przestrzeni nazw. Przestrzenie nazw są sposobem na grupowanie stron razem (np. strony zaczynające się od MyWiki: są częścią przestrzeni nazw MyWiki). Zobacz stronę MediaWiki przestrzeń nazw aby uzyskać więcej informacji.

Na Miraheze możesz zarządzać przestrzeniami nazw swojej wiki z poziomu Special:ManageWiki/namespaces.

Edytowanie istniejących przestrzeni nazw

Jeśli chcesz edytować istniejącą przestrzeń nazw, przejdź do Special:ManageWiki/namespaces i wybierz przestrzeń nazw z rozwijanej listy na tej stronie.

Tworzenie nowej przestrzeni nazw

Jeśli chcesz utworzyć nową przestrzeń nazw, możesz to również zrobić używając Special:ManageWiki/namespaces. Wpisz nazwę przestrzeni nazw, którą chcesz utworzyć w polu tekstowym pod sekcją "Utwórz nową przestrzeń nazw" i kliknij "Utwórz przestrzeń nazw".

Zarządzanie grupami użytkowników i uprawnienia  
Strona główna Special:ManageWiki/permissions

ManageWiki/permissions zawiera listę wszystkich istniejących grup na twojej wiki i wszystkie uprawnienia, które mogą być przyznane lub odebrane wszystkim członkom danej grupy. Na przykład, możesz zezwolić niektórym użytkownikom na importowanie stron do wiki lub uniemożliwić innym wgrywanie obrazków, itp. Możesz także stworzyć nową grupę użytkowników lub przywrócić domyślne ustawienia.

Domyślne grupy i uprawnienia
Nazwa Opis Uprawnienie
* Każdy odwiedzający twoją wiki, niezależnie od tego czy jest zalogowany czy nie Special:ListGroupRights
user Każdy zalogowany użytkownik
(auto)confirmed Wszyscy zalogowani użytkownicy spełniający pewne wymagania
bot Boty i użytkownicy na wiki, którzy działają przy pomocy skryptów
sysop Administratorzy. Może być przypisany do zaufanych użytkowników, dając im uprawnienia do wykonywania zadań administracyjnych.
bureaucrat Te same uprawnienia co Administratorzy, ale mają możliwość promowania lub degradowania użytkowników na Administratorów.
autopatrolled Edycje od tych użytkowników są automatycznie patrolowane (zatwierdzane). Dodatkowo, mogą oni patrolować edycje innych użytkowników.
rollbacker Może być przypisany do zaufanych użytkowników (jak moderator), aby umożliwić im szybkie przywracanie edycji.
member (Private wikis only) Posiada uprawnienia do odczytywania i edytowania prywatnych strony wiki.
Ustawienia dodatkowe  
Special:ManageWiki/settings

Special:ManageWiki/settings oferuje dodatkowe ustawienia, które możesz dostosować. Od ustawienia loga po akcje filtra nadużyć, możesz wiele zmienić w ManageWiki. Aby uzyskać informacje na temat każdego ustawienia w ManageWiki, poszukaj krótkiego opisu pod nazwą ustawienia lub kliknij link, aby przeczytać więcej o tym ustawieniu na stronie dokumentacji oprogramowania.

 Note: Special:ManageWiki/settings można przefiltrować według konfiguracji rozszerzeń – możesz odwiedzić stronę Special:ManageWiki/settings/extensionname, aby je filtrować. Na stronie Special:ManageWiki/extensions znajduje się link do przefiltrowanego ManageWiki dla poszczególnych rozszerzeń, jeśli istnieje dla nich konfiguracja.

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę zmienić logo mojej wiki/favikonę?  
Aby zmienić logo i favicon twojej wiki, musisz przejść do Special:ManageWiki/settings i poszukać $wgLogo w sekcji Styling. Jeśli chcesz zmienić favicon lub ikonę wyświetlaną dla urządzeń mobilnych Apple, musisz poszukać $wgFavicon lub $wgAppleTouchIcon w zależności od potrzeb w tej samej sekcji. Musisz dodać konkretny adres URL do pola tekstowego poniżej opcji. Ten URL będzie zawsze w postaci https://static.miraheze.org/yourwiki/XX/XX/File_name.X, gdzie X jest znakiem stand-in dla czegoś, co będzie różne w zależności od pliku. Aby uzyskać ten adres URL, wykonaj następujące proste kroki:
  1. Wgraj logo, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Po zakończeniu przesyłania, zostaniesz przekierowany do swojego obrazka.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na obraz i wybierz opcję "Kopiuj lokalizację obrazu" lub przeciągnij obraz do nowej karty w przeglądarce.
  3. Skopiuj adres URL bieżącej strony (nie używaj http, chyba że jest to jedyny obsługiwany protokół. Zawsze używaj https, jeśli to możliwe).

 Note: Rekomendowanym rozmiarem loga dla większości skórek dostępnych na miraheze jest 135px na 135px

Kiedy skończysz, upewnij się, że wyczyściłeś pamięć podręczną w przeglądarce, aby zobaczyć zaktualizowany obraz. Należy pamiętać, że zmiana może nie być natychmiastowa i może potrwać kilka minut. Należy również pamiętać, że urządzenia mobilne Apple nie obsługują wszystkich formatów plików graficznych.

Jak mogę zrobić kopię zapasową/przyrwócić ustawienia ManageWiki?  
Ustawienia ManageWiki mogą zostać zarchiwizowane w taki sam sposób jak wiki, poprzez użycie Special:DataDump. Na tej stronie znajduje się specjalna opcja, która umożliwia pobranie ustawień ManageWiki.

Aby przywrócić te ustawienia, złóż zadanie w Phabricatorze i poproś o ich przywrócenie. Pamiętaj, aby dołączyć plik kopii zapasowej do swojego żądania.

Ustawienia, które muszę zmienić, nie ma w konfiguracji wiki, co mam zrobić?  

Konfiguracja wiki nie wyświetla automatycznie wszystkich zmiennych konfiguracyjnych, które można zmienić, administrator systemu musi je dodać ręcznie. Czasami może się zdarzyć, że ustawienie, którego szukasz, nie zostało jeszcze dodane do konfiguracji wiki lub zmiana ustawienia jest niemożliwa do wykonania z powodu ograniczeń technicznych. Aby poprosić o dodanie lub zmianę ustawienia do konfiguracji wiki, zapytaj nas bezpośrednio na Discordzie lub IRC, stwórz zadanie na Phabricatorze lub zapytaj na tablicy informacyjnej społeczności.

Czasami niektórych ustawień nie można zmienić ze względu na ograniczenia techniczne lub obawy dotyczące bezpieczeństwa. W takich przypadkach administrator systemu poinformuje cię o tym.

Nadal potrzebujesz pomocy?

Jeśli nadal jesteś zdezorientowany lub nie jesteś pewien czegoś związanego z ManageWiki, prosimy o kontakt, a my z przyjemnością Ci pomożemy.

Zobacz też