İnterviki Yöneticisi

From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
This page is a translated version of the page Interwiki administrators and the translation is 55% complete.
Outdated translations are marked like this.Interwiki administrators
Shortcut:
IA

İnterviki yöneticileri istek üzerine interviki tablosunu düzenleyebilen kullanıcılardır. Terim, iki tür kullanıcıyı ifade eder, küresel interviki yöneticileri; tüm vikilerin interviki tablosunu düzenleyebilen (Meta'daki küresel olan, yalnızca Yöneticiler içindir). Sadece Yerel vikilerde interviki tablosunu da düzenleyene Yerel interviki yöneticisi denir.

Herhangi bir yerel interviki yöneticisi "olmayan" vikiler için veya yerel interviki yöneticileri yakın zamanda aktif olmamışsa, interviki değişikliği talepleri Topluluk duyuru panosu üzerinden veya alternatif olarak $sguiwa sayfasını ziyaret ederek yapılmaktadır. Yerel Viki'de ve ideal olarak bir interviki isteğini; Meta Wiki kullanıcı tartışma sayfası aracılığıyla küresel bir interviki yöneticisiyle iletişim kurabilir.

Hem küresel hem de yerel interviki yöneticilerinin, kötü amaçlı olmadığından emin olmak için Special:Interwiki'ye eklemeden önce her bağlantıyı kontrol etmesi gereklidir.

Küresel interviki yöneticileri

Küresel interviki yöneticileri' (global-interwiki-admin), bu vikideki interviki tablosu dışında herhangi bir viki'nin interviki tablosunu düzenleyebilen kullanıcılardır. Meta yöneticiler bunu yapabilir.

Küresel interviki yöneticileri, yerel bürokratlar veya yerel topluluk talep etmedikçe veya yerel bir bürokrat tarafından onaylanan yerel bir yetki verilmedikçe, bürokrat haklarına sahip olmadıkları vikilere interviki isteğe bağlı olarak interviki önekleri, ön ekleri eklememeli veya değiştirmemelidir. Küresel interviki yöneticileri, yerel topluluğa önceden danışmadan kötü niyetli interviki öneklerini yerel interviki tablosundan kaldırabilir.

Randevu

Küresel interviki yöneticileri kullanıcılar tarafından seçilir. Adaylar, Küresel izin talepleri adresinde genel izin için kendilerini aday gösterebilir veya başka bir kullanıcı tarafından aday gösterilebilir. Adaylar (Yorum Talepleri'ndeki teklife bkz.), izin istemek için açık bir neden belirtir ve söz konusu izin talebinden önce hesaplarını oluşturan diğer topluluk üyeleri destekleyici, karşıt veya tarafsız görüşler ifade edebilir. Ek olarak, herhangi bir topluluk üyesi, adayın uygunluğu, teknik bilgisi, ilgili deneyimi, yeteneği ve benzerleriyle ilgili sorular sorabilir ve bu konuda teşvik edilir.

Aşağıdaki durumlarda istek başarılı kabul edilecektir:

 • en az %80 destek oranı varsa,
 • Başladıktan sonra 1 haftalık olumlu süre geçtiyse,

Adaylık/istek kabul edilecektir.

Uygunluk kriterleri ve talep etme

İnterviki yöneticileri, kullanıcılar tarafından oylanır. Ancak kullanıcının oy kullanılabilmesi için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar karşılanmazsa, kullanıcı Küresel interviki yöneticisi adayı olmayabilir ve herhangi bir oy önemli olmayacaktır. Bir aday şunları yapmalıdır:

 • Miraheze'de (birden fazla vikide) toplam en az 500 genel düzenlemeye sahip olmak ( Note: Bu düzenlemeler, diğer vikilerden doğrudan içerik kopyalamak/yapıştırmaktan ibaret olamaz, bunlar kullanıcı tarafından yapılmış olmalıdır);
 • En az 2 aydır Miraheze hesabına sahip olmak; ve * Bir şekilde topluluk meselelerine dahil olun (yani katılım sağlayın) (Topluluk duyuru panosu üzerindeki tartışmalara vb.)

Yerel interviki yöneticileri

Yerel interviki yöneticileri (interwiki-admin), yerel toplulukları tarafından yalnızca o vikinin interwiki tablosunu düzenlemek üzere atanabilecek kullanıcılardır. Aşağıda açıklanan uygunluk kriterlerini karşılayan vikiler, başarılı bir Yerel adaylık sonrasında kendi yerel interviki yöneticilerini atayabilir.

Uygunluk kriterleri ve talep etme

Yerel interviki yöneticileri, yerel vikiler arası yönetici olabilmek için aşağıdaki koşulları karşılamalıdır:

 • Yerel viki üzerinde bürokrat haklarına sahip olmak;
 • (a) talepte bulunmadan önce en az iki (2) hafta süreyle veya (b) yukarıdaki iki (2) aylık genel kullanıcı ömrü gereksinimi için bir Miraheze hesabına sahip olmak;
 • (a) istendiğinde yerel vikide 500 düzenleme veya (b) yukarıdaki 500 genel düzenleme gereksinimini yapmış olmak; ve,
 • Yerel interviki yöneticilerinin seçimini yöneten tüm ek yerel kurallara uyulursa adaylığınız kabul edilmektedir.

Talep edilen vikinin en az 5 aktif kullanıcısı olmalıdır (son 30 gün içinde 5 düzenleme). Bu kriter karşılanmazsa yerel interviki yöneticileri seçilemeyebilir.

İnterviki yöneticiliğine nasıl başvuru yapılır?

Yerel bir viki içi yöneticisi (bürokrat) atamaya uygun vikilerde, yerel viki içi yöneticisi için istekler, o vikinin yerel izin talebi sayfasında veya ilgili konuların tartışıldığı yüksek görünürlüğe sahip toplum eşdeğer bir sayfada yapılmalıdır. sözleşmeye uygun olarak, herhangi bir seçim en az 5 gün açık kalmalı ve ardından bir Kâhya'ya yerel seçimin Kâhya duyuru panosu'nda tamamlandığı bildirilmelidir. Minimum destek oranı veya gerekli oy sayısı yoktur, ancak uzlaşmanın belirlenmesi kapanış Komiserine kadar olacaktır.

İptal

Yerel bürokrat haklarının kaybı durumunda:

Bir yerel interviki yöneticisi herhangi bir nedenle bürokrat hakkını kaybederse, artık pozisyon için uygun olmadığından yerel interviki yöneticisi haklarını da otomatik olarak kaybeder.

Bir interviki tablosuna kötü amaçlı eklemeler

Bir interwiki yöneticisi interviki'ye herhangi bir kötü amaçlı site eklerse, uyarı yapılmadan derhal iptal edilebilir.

Hareketsizlik

Topluluğa herhangi bir biçimde katılmayan (interviki ön ekleri eklemek veya değiştirmek, Topluluk duyuru panosu üzerindeki sorulara yanıt vermek gibi küresel interviki yöneticileri , IRC veya Discord, vb.) altı (6) ay süreyle etkin olmadığı kabul edilecek ve küresel izinleri tüm vikilerde ve ilgili Miraheze platformlarında hesap etkinliğini aldıktan sonra bir Kâhya tarafından kaldırılabilir.

Küresel İnterviki Yöneticilerinin Listesi

 • Son güncellenen tarih: 11 Mart 2024
 • Küresel İnterviki yöneticilerin toplam sayısı: 5

None currently


Geçmiş ve şimdiki Küresel İnterviki yöneticilerinin zaman çizelgesi

The following is a chart of global interwiki administrators.
User:BrandonWMUser:NotArachamUser:BukkitUser:Agent IsaiUser:UgochimobiUser:RedminUser:Universal OmegaUser:DmehusUser:TBCtableEXUser:黑底屍User:Shaunak ChakrabortyUser:開拓者User:CnocBrideUser:Hispano76User:AlvaroMolina


Arka plan

Aşağıdaki Yorum Talepleri ve tartışmalar bu politikanın şekillenmesine yardımcı olmuştur. İşte bağlantılar;

Ayrıca bkz.

 • İnterviki - interviki bağlantısının ne olduğunu açıklar
 • Küresel İnterviki yöneticileri'nin otomatik olarak güncellenen listesi için bu sayfaya bakın.
 • Küresel interviki yönetici grubunun üyelerinin listesi için bu sayfa'ya bakın.