SSS

From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
This page is a translated version of the page FAQ and the translation is 61% complete.
Outdated translations are marked like this.
Frequently asked questions

Miraheze'ye hoş geldiniz, burada olduğunuza sevindik! Bu sayfa, kullanıcıların sahip olabileceği bazı sık sorulan soruları yanıtlar. Başka sorunuz varsa, lütfen Topluluk duyuru panosunda sorun.

Bu sayfa bir politika belgesi değil, bir giriş kılavuzudur. Uyku Politikası gibi bazı gerçek politika belgelerine atıfta bulunur. Daha fazla ayrıntı için lütfen bu sayfayı okuyun.

Genel

Burası neresi?

Miraheze'ye hoş geldiniz! Miraheze bir viki çiftliğidir, bu da tüm konularda çok sayıda viki barındırdığımız anlamına gelir. Pek çok viki barındırıyor olsak da, lütfen bunları resmi olarak "işletmediğimizi" unutmayın. Bir vikideki yerel politikalarla ilgili sorularınız varsa, lütfen yerel bir viki yöneticisiyle iletişime geçin.

Miraheze, birkaç kişinin aynı sayfayı düzenlemesine izin veren, vurgulamayı, çizimleri ve özel efektleri destekleyen ve geçmişteki her noktada her sayfanın bir kopyasını tutan Wikipedia'ya güç veren yazılımın aynısı olan MediaWiki'yi kullanıyor. mevcut kopyadan kopyalanabilir veya mevcut kopyanın yerini alabilir.

Kullanıcılarımıza 7 yılı aşkın süredir aynı olan bir taahhüdümüz var. Daha fazla bilgi için ana sayfamıza göz atın.

Miraheze'yi kim yönetiyor?

Birçok şirket ve projeden farklı olarak Miraheze'de resmî olarak hizmeti yürüten "personel" yoktur. Bunun yerine Miraheze, çiftliğin günlük operasyonlarını yöneten bir grup gönüllü tarafından yönetiliyor. Aşağıda birkaç önemli olan yer almaktadır:

 • Kâhyalar - Kâhyalar, bir topluluk rolündeki en yüksek rütbeli kullanıcılardır. Küresel toplulukla ilgili konuların yanı sıra herhangi bir küresel viki eyleminden sorumludurlar. Örneğin, bir vikideki yerel idari işlemle yeterince çözülemeyen yıkıcı davranış, Kâhyalera yönlendirilebilir. Onlarla Kâhya duyuru panosundan iletişime geçebilirsiniz.
 • Sistem yöneticileri - Sistem yöneticileri, Miraheze'nin teknik işleyişinden ve her şeyin amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmaktan sorumludur.
 • Yönetim Kurulu - Yönetim Kurulu, Miraheze Şirketi'nin yönetim organıdır. Şu anda, şirket için tam finansal, karar verme ve hedef belirleme yetkisine sahiptir. Şu anda 3 yönetmen var.
 • Meta Yöneticileri - Bu viki (yani Miraheze Meta ile ilgili) konulardan Meta Yöneticileri sorumludur. Meta yöneticileri yalnızca bu vikiden sorumludur.

Ne tür viki barındırıyorsunuz?

Miraheze, birbirine sıkı sıkıya bağlı küçük topluluklardan büyük hayran kitlelerine ve işbirlikçi projelere kadar her türden vikiye ev sahipliği yapar; İçerik Politikamıza uygun olduğu sürece hepsini barındırırız.

Şu anda Miraheze'de barındırılan 7379 var. Bazı vikilerin listesini Vikileri keşfer adresinde, vikilerin yazar tarafından oluşturulmuş küçük resim açıklamalarıyla birlikte görebilirsiniz. Bu vikilerin çoğu, onları okumanızı ve hatta katkıda bulunmanızı memnuniyetle karşılar. Miraheze'de barındırılan tüm vikilerin listesi için bkz. Special:WikiDiscover.

Neden Miraheze diyorsunuz?

Miraheze'nin kurucu ortaklarından biri Wikimedia Foundation için çalışırken, bazı sunucularına yıldızların adı verildi. İki sunucu özellikle mira ve heze olarak adlandırıldı, bu yüzden bu adları birleştirmek bizim adımız olan Miraheze ile sonuçlandı! Mira ve Heze ikisi de yıldız ismini taşımaktadır.

Resmî telaffuza gelince, gerçekten bir tane yok, çok telaffumuz var diyebiliriz. Pek çok insan Miraheze'yi çok farklı telaffuz etmektedir. ancak 2022 itibariyle genel fikir birliği "meer-ah-heez" tarzındadır.

Where does your logo come from?

Our logo is inspired by the old design of the MediaWiki logo and the identical nature of each honeycomb cell, symbolizing the ideal of being able to "clone" independent wikis while sharing a beneficial common infrastructure.

What does this acronym or abbreviation mean?

See User:NotAracham/Miraheze:Acronyms and Abbreviations.

İş modeli

Barındırmanızı nasıl finanse ediyorsunuz?

Miraheze, tamamen sizin gibi insanlardan gelen bağışlara bağlı, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur! Reklam göstermiyoruz ve bir şirket ya da hûkümet tarafından finanse (fon) edilmiyoruz, bu nedenle tamamen cömert bağışçılarımıza güveniyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen Bağış ve Finans bölümlerine bakın.

Neden reklam göstermiyorsunuz?

İnsanlar reklamlardan hoşlanmaz, reklamlar bize bağışlardan daha fazla para kazandırmaz (ve reklamlar insanları bize bağış yapmaktan vazgeçirebilir), reklamlar bir gizlilik sızıntısıdır ve reklamlar, ayarladığımız reklamları yapan şirketlerden gelen baskı vikilerdeki içerik baskısı riskini artırır. Editöryal bağımsızlığımızı ve bireysel viki'ler üzerinde çalışan yazarların bağımsızlığını burda savunuyoruz.

Miraheze'ye nasıl bağış yapabilirim?

Miraheze şu anda PayPal tarafından kabul edilen tüm ödeme yöntemlerini kabul etmektedir. PayPal için buraya tıklayın veya doğrudan $donate-mail adresine bağış gönderebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Bağış'a bakın veya Owen ile iletişime geçin.

Başka şekillerde katkıda bulunabilir miyim?

Tabi ki yapabilirsin! Her zaman daha fazla gönüllüye ihtiyacımız var, bu yüzden daha fazla bilgi için lütfen Katkıda bulunmak sayfasına bakın. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Topluluk duyuru panosundan da sorabilirsiniz.

Kaç sunucunuz var ve sunucularınız nerede bulunuyor?

Ocak 2022'den beri sunucularımızın çoğunu barındırdığımız kendi fiziksel donanımımız var. SCSVG olarak adlandırdığımız veri merkezimiz Stevenage, Birleşik Krallık'ta bulunmaktadır. Kendi donanımlarımız dışında OVH ile cache proxy sunucuları ve RamNode ile ns1 (nameservers) de barındırmaktayız.

Her biri hakkında daha fazla bilgi ve belge mevcuttur. Lütfen sunucu listemizde ve kendi özel sayfalarına bakınız.

Genel olarak vikiler

Nasıl viki talep edebilirim?

Önce bir hesap oluşturun, ardından giriş yapmış durumdayken Special:RequestWiki'ye gidin ve formu doldurun. Lütfen onaylayabilmemiz için vikiniz hakkında birçok ayrıntı eklediğinizden emin olun. Açıklamasında ayrıntı bulunmayan vikiler reddedilebilir.

Vikimin oluşturulduğunu nasıl doğrularım?

Hesabınıza ekli bir e-postanız varsa, vikinizin oluşturulduğunu bildiren bir e-posta almalısınız. Aksi takdirde, hesabınıza bir e-posta eklemelisiniz çünkü şifrenizi kaybederseniz, hesabınız kalıcı olarak kilitlenir. Ayrıca vikiniz oluşturulduğunda viki üzerinde bir bildirim alacaksınız.

İsteğinizi Viki istekleri kuyruğu aracılığıyla da takip edebilirsiniz. Çiftçi günlüğü ayrıca tüm viki onaylarının ve reddlerinin günlüğünü görüntüler.

Aynı ada sahip bir viki'nin mevcut olması, isteğinizde yeterli bilgi sağlamamanız veya oluşturmanın İçerik Politikası veya diğer Miraheze politikaları gibi sayfalarda anlamına gelmez. Bu gibi durumlarda, bir viki yaratıcısı sizi viki talebi aracılığıyla bilgilendirecektir.

Yeni vikimin başlangıç ​​durumu nedir?

Henüz hiçbir viki üyesinin gerçek bir şey yazmadığı göz önüne alındığında, vikinize olabildiğince davetkar ifadelerle (seçtiğiniz dilde) bir Anasayfa koyacağız. Bir ziyaretçinin önce görmesini istediğiniz materyalle bunu düzenlemenizi öneririz.

You can also configure which skins and extensions are installed on your wiki by visiting Special:ManageWiki on your newly created wiki.

Vikiyi oluştururken veya ziyaret ederken bir şeyler ters giderse ne olur?

Çok nadir olmasına rağmen, bu bazen olabilir. Sakin ol! Talebin günlüğe girdiğinden ve yerine getirildiğinden emin olmak için Çiflik log'da isteğinizi kontrol edin. Bir sorunu bildirmenin en hızlı (ve önerilen) yolları şunlardır: Phabricator, IRC, Discord, ancak Topluluk duyuru panosu veya bir sistem yöneticisi ile iletişime geçin. Vikinizi görüntülemeye çalıştığınızda veya izin verilmesi gereken bir eylemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda size bir hata mesajı gösterildiyse, bu bilgiyi kopyalayın ve raporunuza ekleyin.

Viki'mi Miraheze'ye nasıl aktarırım?

 • Viki'nizi Miraheze'ye nasıl aktaracağınızı açıklayan bir tüm sayfa'ya sahibiz. Genel olarak, bize bir XML dökümü ve görüntüleri de içe aktarmak istiyorsanız bir görüntü dökümü göndermeniz gerekir. Daha fazla bilgi için lütfen sayfayı kontrol edin.

Viki yönetişimi (Vikiler'in sahibi kimdir?)

 • Viki topluluklarının ilk başlangıcından bu yana, vikiler genellikle topluluk mutabakatı üzerinde çalışmaktadır. Bu, ilk viki olan WikiWikiWeb'de ve Vikipedi dahil olmak üzere tüm Wikimedia projelerinde böyleydi. Bu nedenle Miraheze, vikilerin kendi "topluluklarına" ait olduğu ve topluluk mutabakatına dayalı olarak işletildiği görüşünü benimser. Hiç kimse bir viki'ye sahip değildir ve otokratik bir diktatör olarak hareket edemez.

Vikiler, genellikle mümkün olan yerlerde yerel kullanıcıları dikkate almaya çalışmalıdır. Mümkün olduğunda, yöneticiler ve bürokratlar yerel topluluk tarafından seçilmeli ve yerel topluluklar, topluluk oylamasına ve topluluk mutabakatına dayalı politikalar geçirmelidir. Viki yönetişimi söz konusu olduğunda yerel yöneticilere bazen ekstra avantaj sağlanır. Bazı vikiler bazen politikaları ve kuralları topluluğa danışmadan iletir. En iyisi olmasa da, politika ciddi şekilde sorgulanmadığı sürece ayakta kalabilir. Yine de politikaya itiraz edilirse, bürokratlar söz konusu kullanıcıları bastırmaya çalışmamalı, bunun yerine söz konusu politika onay için bir topluluk oylamasından önce gitmelidir. Bürokratlar, yarışmanın kötü niyetli olarak veya uzun süredir devam eden bir kuralı kendi çıkarları için atlatmaya çalışan bir kullanıcı tarafından yapıldığını düşünürlerse, meydan okumayı görmezden gelme konusunda takdir yetkisine sahiptir. Bir sorun yeterince çözülmezse, yerel kullanıcılar veya yöneticiler tarafından talep edilmesi halinde Kâhyalar müdahale edebilir. Görevliler önce viki'yi, onaylanan kapsamını ve politikalarını inceleyecek ve oradan müdahale gerekip gerekmediğine karar verecektir

Local administrators are sometimes afforded extra leverage when it comes to wiki governance. Some wikis sometimes pass policies and rules without consulting the community. While not the best, as long as the policy is not seriously challenged, it may stand. If the policy is challenged though, bureaucrats should not try to suppress the users in question but instead, the policy in question should go before a community vote for endorsement.

Bureaucrats do have discretion though to ignore the challenge if they feel that the contesting was done in bad-faith or by a user trying to circumvent a long-standing rule for their benefit. If a matter is not resolved adequately, Stewards may intervene if requested by local users or administrators. Stewards will first analyze the wiki, it's approved scope and policies and will decide from there whether intervention is needed or not.

Konsensüs nedir?

Fikir birliği, Vikisözlük tarafından "Belirli bir grup veya topluluğun üyeleri arasında, her birinin karar alma ve sonraki eylemlerde bir miktar takdir yetkisi kullandığı genel anlaşma" olarak tanımlanır.

Fikir birliği bundan ibarettir. Kullanıcılar bir topluluğun nasıl çalıştırılması gerektiği konusunda bir anlaşmaya vardığında. Fikir birliği sadece oyları saymakla kalmıyor, kimin en iyi, en düşünceli tartışmayı yaptığını görmekle ilgili. Örneğin, Kullanıcı A'nın yöneticilik için aday gösterildiğini hayal edin. Kullanıcı B, C ve D lehte oy verir, ancak neden belirtmez veya sadece "Onları beğendim" der. E Kullanıcısı, A Kullanıcısının geçmişte diğer kullanıcılara karşı kaba davrandığına, çok az deneyime sahip olduğuna ve çok aktif olmadığına dair aleyhte oy kullanır ve kanıtlar sunar. Oyları tartarken, Kullanıcı E'nin oyu Kullanıcı B, C ve D'ninkinden çok daha ağırdır çünkü onlar görüşlerini desteklemek için sağlam bir neden sunarken B, C ve D Kullanıcısı desteklememiştir.

Bürokratlar, etkin olmadıkları sürece genellikle yerel mutabakatı belirlemekle görevlidir; bu durumda, talep edilmesi halinde bir Kâhya bunu onların yerine yapabilir. Bürokratlar, kişisel görüşler nedeniyle asla topluluk mutabakatını geçersiz kılmaya veya topluluğun iradesini bastırmaya çalışmamalıdır. Topluluk mutabakatının göz ardı edilebileceği çok sınırlı zamanlar vardır, örneğin fikir birliğinin toplulukta bir tehlikeye veya istikrarsızlığa yol açacağı veya çorap kuklası vb. Bu gibi durumlarda, yardım için bir Kâhya ile temasa geçilmelidir. Topluluk bir kararın sonucundan memnun değilse, buna itiraz edebilirler. Topluluk, herhangi bir meydan okumaya ilişkin fikir birliğinin hala yanlış yorumlandığını düşünürse, soruna arabuluculuk yapmaya çalışacak olan Kâhyalar ile iletişime geçebilir.

There are only very limited sets of times when community consensus can be ignored, such as in extreme cases where the consensus would lead to a danger or instability in the community or where there are concerns with the voting process such as concerns of sockpuppetry, etc. In those cases, a Steward should be contacted to help. If the community is dissatisfied with the outcome of a decision, they may challenge it. If the community feels that consensus on any challenge was still interpreted wrong, they may contact Stewards who will attempt to mediate the issue.

=== Kâhyaların vikilerdeki rolü nedir? === Kâhya, vikilere gelişmiş görevlerin yanı sıra karşılaştıkları sorunlarda yardımcı olmak için genel olarak küresel topluluk tarafından seçilen kullanıcılardır (büyük sayfaları silmek gibi, Denetçi, Gözetmen, bürokratlar olmadan vikilerde hak atama vb.) ve aktif yöneticileri/bürokratları olmayan vikilerde yönetici/bürokrat olarak hareket etmek iznine sahiptirler. Kâhyalar mümkün olduğunca yerel olarak müdahale etmemeye çalışırlar. Bir sorun yerel olarak çözülebilirse, Kâhyalar herhangi bir işlem yapmamaya çalışır ve bunu yerel yöneticilere bırakmaya çalışır. Sorun Davranış Kuralları gibi küresel politikaların çiğnendiği veya sorunun tehdit boyutuna ulaştığı bir noktaya tırmanmadığı sürece, Kâhyalar çok nadiren (eğer varsa) editoryal çatışmalarda arabuluculuk yaparlar.

Very rarely (if ever) do Stewards get involved in mediating editorial conflicts, unless the issue has escalated to a point where global policies like the Code of Conduct are being broken or where the issue has escalated to threats.

Bir viki'de bir sorununuz olduğunda, sorun ciddi olmadığı ve küresel politikalarımızı ihlal etmediği veya misilleme korkusu nedeniyle yerel yöneticilere bir sorunu dile getirmekten rahatsız olduğunuzu hissettiğiniz durumlar dışında, ilk temasa geçilen kişiler görevliler olmamalıdır. Yerel yöneticiler davranış sorunu gibi bir sorunu makul bir süre içinde çözmezse, kullanıcıların talebi üzerine Kâhyalar çağrılabilir.

Kâhyaların, topluluğun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını araştırdıktan sonra her zaman topluluğun çıkarları doğrultusunda hareket etmesi beklenir. Tek hakem ya da diktatör de değiller. Bir Kâhyanın bir sorunu nasıl değerlendirdiği veya yorumladığıyla ilgili bir sorun varsa, lütfen bunu Kâhya duyuru panosunda kamuoyunun dikkatine sunun. Bireysel Kâhya eylemlerinin yerini, Kahyâların mutabakatı alır ve Kâhyaların mutabakatı bile, küresel Miraheze topluluğunun iradesi ve kullanıcıların seçtiği politikalar tarafından bilgilendirilmelidir.

Yukarıda bahsedildiği gibi Kâhyalar, yerel bürokratlar olmadan viki'lerde bürokratlar gibi hareket eder. Bu, yerel bürokratlar olmadan viki'lerde yönetici ve bürokratları terfi ettirebilecekleri veya indirebilecekleri ve diğer idari görevleri yapabilecekleri anlamına gelir. Küresel hizmetliler, Kâhyaların tüm vikilerde karşı vandalizmle ilgili bazı idari görevleri yapmasına yardımcı olur.

=== Vikiler ne dereceye kadar özerktir? === Wikimedia'ya çok benzeyen Miraheze, yerel özerkliğe ve özerkliğe izin verir. Tüm vikilere, tüm küresel politikalara uydukları sürece yerel topluluklarının istekleri doğrultusunda hareket etme özerkliği verilir. Vikiler kendi liderlerini seçmekte, kendi politikalarını oluşturmakta ve daha pek çok şeyde özgürdür. Kâhyalar ve diğer küresel yetkililer, talep edilmedikçe veya küresel politikalarımızın ihlali meydana gelmedikçe yerel işlere çok nadiren karışırlar. Yerel topluluğun iradesine karşı zorla eylemlerde bulunabilecek diğer viki çiftliklerinin aksine, Komiserler global politikalar ihlali olmadıkça bunu yapmayacaktır.

Unlike other wiki farms which may forcefully take actions that go against the will of the local community, Stewards will not do that unless there is a violation of global policies.

Bununla birlikte, toplulukların özerk olmalarına karşın, tamamen bağımsız olmadıklarını ve güvenlik, güvenlik, nezaket ve yasallık ile ilgili düzenlemelerden muaf olmadıklarını unutmayın. Tüm vikiler küresel politikalarımıza tabidir ve İngiliz yasalarına tabidir. Bazı vikiler yanlışlıkla Gizlilik Politikamıza, Kullanım Koşullarımıza veya başka herhangi bir şeye tabi olmadıkları fikrine kapılır. Durum böyle değil. Miraheze, kullanıcılar tarafından seçilen politikalara ve yasal yükümlülüklere sahiptir, bu nedenle vikiler çoğunlukla istediklerini yapmakta özgür olsalar da, küresel politikalarımıza uymak zorundadırlar.

Özel vikiler

Özel bir viki ne kadar özeldir?

Özel bir wiki, yalnızca üyeleri tarafından görüntülenebilir ve düzenlenebilir. Birisinin vikinizi görüntülemesine ve düzenlemesine izin vermek için, lütfen sizin vikinizde (hakları yalnızca yerel yönetim tarafından düzenlenebilen bu viki, Miraheze Meta değil) Special:UserRights'a gidin ve adını girin herhangi bir kayıtlı Miraheze kullanıcısını vikinizdeki member grubuna eklemek içindir.

Çok nadir durumlarda, Görevliler, Sistem yöneticileri ve Trust and Safety özel vikileri kontrol edebilir. Bu, neredeyse her zaman tüm küresel politikalara, yasal gerekliliklere uyumu sağlamak veya bir viki'deki bir sorunu gidermek içindir.

How to add a user to a private wiki

Viki'nize eklemek istediğiniz kişinin kullanıcı adını göremiyorsanız, bu, hesabının yerel olarak mevcut olmadığı anlamına gelir. Oturum açma sistemimizin onlar için yerel bir hesap oluşturabilmesi için lütfen onlardan viki'yi ziyaret etmelerini isteyin.

Neden herkes özel vikimdeki Anasayfayı görebilir?

Ana sayfa kural gereği her zaman herkese açıktır. Ana içeriğinizi başka bir sayfaya ("Ana Sayfa" gibi) koyarak bu kuralı aşabilir, ardından ana sayfanızı düzenleyerek oraya yönlendirebilirsiniz: #REDIRECT [[Ev]]

Wiki editing and personalisation

Logomu veya faviconumu nasıl değiştiririm?

Değişikliğin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılar için lütfen ManageWiki yardım sayfasına göz atın.

How do I customise the look of my wiki?

Changing the look of a wiki is done mainly in two places:

 1. Select the skin at Special:ManageWiki under the Styling tab. With Default Skin set to Vector it will look more like the English Wikipedia.
 2. For more sophisticated styling, edit the style sheet at MediaWiki:Common.css

How do I add infoboxes?

Your new wiki starts blank, without any templates — and infoboxes are, usually, the most important ones. See this in-depth guide about infoboxes and how to create and use them.

What are templates and how do I add them to my wiki?

Templates are standard wiki pages whose content is designed to be transcluded (embedded) inside other pages. Templates are prefixed with "Template:" (are in the template namespace). They are created like any other wiki page.

Templates often have many other dependencies and can't simply be copied over from another wiki. Miraheze's most used templates are listed at dev:Category:Templates. These are well documented, and show what dependencies they have.

Vikim neden diğer vikilerle aynı özelliklere sahip değil?

Tüm yeni vikiler, aradığınız özelliklerden yoksun olabilecek sıradan bir MediaWiki kurulumuna sahiptir. Pek çok kişi MediaWiki için MediaWiki'yi genişleten ve yeni özellikler ekleyen uzantılar yazmıştır ancak bunların çoğu varsayılan olarak yeni Miraheze vikilerinde etkin değildir. Bazı popüler uzantılar şunları içerir:

 • MediaWiki meta dilindeki ek işlevler
 • Vikinizdeki sayfaların bir sayfaya eklenebilen listelerini bir araya getirme
 • Google Haritalar gibi diğer web sitelerinden ek medyaya bağlantı vermenin yararlı yolları
 • Sayfaların çevirisi
 • Bir sosyal profil sisteminin kullanımı

Uzantılar sayfası, vikinizde önceden etkinleştirilen uzantıları, ManageWiki aracılığıyla kendi kendinize etkinleştirebileceğiniz uzantıları ve gizlilik, güvenlik ve diğer nedenlerle eklemeyeceğimiz uzantıları açıklar. ManageWiki'de olmayan uzantıların nasıl isteneceğini görmek için bu sayfaya göz atın.

Viki yönetimi istekleri

Vikimi nasıl salt okunur hale getirebilirim?

Viki'nizi herkesten (kendiniz dahil) belirli bir süreliğine salt okunur yapmak için ManageWiki'de "ProtectSite" uzantısını etkinleştirebilirsiniz.

Yalnızca belirli kullanıcılar/gruplar için salt okunur yapmak için ManageWiki/permissions özelliğini kullanabilirsiniz.

What are user groups?

User groups are groups of wiki users with certain user rights or permissons. Miraheze wikis come with a default set of user groups preassigned their applicable rights, but these can be customized. mw:Manual:User rights explains this in much more detail.

What is ManageWiki?

ManageWiki is a special tool that lets wiki bureaucrats edit their wiki's local configuration without needing a system administrator to do it for them. It is divided into 5 sections: Core settings, additional settings, extensions and skins, permissions and namespaces. ManageWiki is a very powerful tool, so please be careful to whom you grant the right. For more information, please check the ManageWiki page.

Phabricator nedir?

Phabricator, viki bürokratlarının teknik sorunları sistem yöneticileri'ne rapor edebildiği veya ManageWiki'de olmayan yapılandırma değişkenleri için yapılandırma değişiklikleri talep edebildiği bir sistemdir. Phabricator, CSS ile ilgili yardım gibi genel destek istekleri için değil, yalnızca teknik sorunlar için tasarlanmıştır. Genel destek için Yardım merkezine göz atabilirsiniz.

Phabricator, vikinize güç veren yazılım olan MediaWiki'den ayrıdır, ancak yine de Miraheze'nin kontrolü altındadır.

Phabricator'da nasıl oturum açılacağına ilişkin bir kılavuz için lütfen Phabricator sayfasına bakın. Genel olarak, oldukça basittir. Oturum açma sayfasında, Miraheze'de oturum açmak için MediaWiki logosuna tıklayın.

Vikim için nasıl özel bir alan adı edinebilirim?

Vikinizin bir miraheze.org alt alan adı kullanmasını istemiyorsanız, alan adını sahip olduğunuz herhangi bir alan adıyla değiştirmemizi talep edebilir ve bizi işaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Özel alan adı ayarlama sayfasına bakabilirsiniz.

Vikimin yedeğini nasıl alabilirim?

Yerel bir yöneticiyseniz, vikinizde Special:DataDump'a gidebilir ve bir yedekleme talep edebilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için lütfen Yedeklemeler sayfasına bakın.

Vikimden bürokratları nasıl çıkarabilirim?

Bürokratlar bir vikinin en üst düzey yetkilileridir. Bir bürokratı görevden almak istiyorsanız, lütfen bunu Kâhya duyuru panosunda talep edin. Suistimal, istifa gibi geçerli bir nedeniniz olmalı veya bunu yapmak için viki'de fikir birliği olmalıdır. Kâhya, kişilik çatışmasında onlardan sadece bir taraf tutmalarını istemediğinizi gösteren kanıtlar (belirli düzenlemeler gibi) isteyecektir.

Bürokratlar ayrıca, siz dahil diğer bürokratları görevden alma yetkisi vermek için ManageWiki izinlerini değiştirebilir. Bu değişikliğin topluluk mutabakatı olmadan yapılmaması gerektiğini unutmayın. Kâhyalar, bir bürokrat rütbesinin düşürülmesinin haksız olduğunu düşünürlerse, indirgemeyi geri alma hakkını saklı tutarlar ve herhangi bir sorunu çözmek için yerel eylemde bulunabilirler.

Denetçi ve Gözetmen haklarını kullanabilir miyim?

Kâhya bu hakları diğer kullanıcılara devretme yetkisine sahiptir, ancak genel olarak konuşursak, Vekilharç organı tüm bu talepleri zamanında karşılayabileceğini düşünmektedir. Denetçi ve Gözetmen Vekilharçlık gereksinimlerini karşılayan bir yerel seçimin ardından yerel olarak verilebilir. Daha fazla bilgi için lütfen ilgili sayfalarına bakın.

 • Bir düzenlemenin Gözetimine ihtiyacınız varsa, lütfen e-posta yoluyla stewards@miraheze.org, Discord veya IRC aracılığıyla bir Kâhya ile özel olarak iletişime geçin. BUNU KAMUDAN TALEP ETMEYİN!
 • Denetçi yardımına ihtiyaç duyulduğunda, çoğu durumda Görevlilerin duyuru panosunda yardım isteyebilirsiniz. Herkese açık bir şekilde yardım istemek konusunda rahat değilseniz veya ifşa etmeniz gereken özel bilgilerin söz konusu olduğuna inanıyorsanız, lütfen yukarıdaki yöntemlerle Kâhyalar ile iletişime geçin.

Bir uzantıyı yeni etkinleştirdim veya bir ayarı değiştirdim ama çalıştığını sanmıyorum, ne yapmalıyım?

Lütfen uzantıyı kapatıp açmayı veya yapılandırma değişikliğini yeniden kaydetmeyi deneyin ve ardından birkaç dakika bekleyin. Hâlâ bir sorun yaşıyorsanız, lütfen Phabricator konusunda yardım isteyin ve mümkün olan en kısa sürede onu çalışır hale getirmeye çalışacağız.

How do I change my wikis license?

To change your wikis license, you must go to Special:ManageWiki/settings and switch to the editing section. There, look for Content Licensing, click the dropdown menu below it, and select the license you want.

If you do not see your desired license, please request it to be set on Phorge.

How do I make my wiki appear in search engines?

To make your wiki indexed by search engines, like Google, Bing, etc, you'll need to register a search console with the search engine and set up WikiSEO, then optimize your wiki to rank higher in results.

Kapalı vikiler

Bir viki nasıl kapanır?

Special:ManageWiki'ye gidip Kapalı düğmesini tıkladığınızda bir wiki kapanır (etkin olmaz). Special:ManageWiki'ye döndüğünüzde ve bu düğmenin işaretini kaldırdığınızda yeniden açılır.

Bir viki, Bekleme Politikası tarafından belirtildiği gibi, belirli bir süre işlem yapılmadığında da otomatik olarak açılır. Bu özete güvenmek yerine asıl politika belgesini okuyun. Uyuşukluk Politikası 5 Ocak 2016'da yürürlüğe girmiştir ve bu politika tüm vikiler için geçerlidir.

Kapatılmış bir vikiyi incelediyseniz ve daha ileri götürebileceğinize inanıyorsanız, lütfen Vikileri yeniden açma istekleri'ne gidin.

Vikimi nasıl taşırım?

Bir ayna sitesi veya Miraheze dışındaki bir ana bilgisayar gibi bir vikiden sayfaları dışa aktarmak, sayfaları başka bir vikiden Miraheze vikinize aktarmanın tersidir.

Viki'niz az sayıda sayfadan oluşuyorsa, Special:AllPages bunları listeler. XML biçiminde bir içerik dökümü oluşturmak için bu listeyi kopyalayabilir ve Special:Export sayfasına yapıştırabilirsiniz.

Vikiniz daha büyükse, Miraheze yardım sağlayabilir. Bu yardımı Phabricator'da bir bilet açarak talep etmelisiniz.

Hedef ana bilgisayar MediaWiki yazılımını kullanmıyorsa, sayfaların hedef ana bilgisayarın kullandığı biçime dönüştürülmesi gerekebilir. Miraheze size bu konuda yardımcı olamaz.

Çeşitli

Yapılandırmanızı nerede bulabilirim?

Puppet yapılandırmamızı, uzantılarımızı, MediaWiki yüklememizi ve diğer kodlarımızı sakladığımız bir GitHub organizasyonumuz var.

Vikiler için yapılandırma mw-config deposu içinde bulunabilir.

Siteye neden HTTP kullanarak erişemiyorum?

HTTP saldırılara eğilimlidir ve bağlantınız nasıl yapılacağını bilen herkes tarafından dinlenebilir. Güvenliğiniz için, tarayıcınız ile sunucularımız arasındaki bağlantınızı güvence altına almak için HTTPS kullanıyoruz.

Bir kullanıcı veya viki ile ilgili bir sorunum var

Kullanıcılarla veya vikilerle sorun yaşadıysanız, anlaşmazlığı çözmek için atabileceğiniz adımlar vardır. Lütfen her zaman medeni ve sakin kalmaya çalışın. Tüm kullanıcılar Davranış Kurallarına tabidir. Viki yöneticileri ve Miraheze'nin kendi gönüllüleri dahil hiç kimse bunun üstünde değil. Kabalığa hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir.

Eğer bu bir kullanıcıysa?

 1. Onlarla konuş
 2. Sorunu yerel bir viki yöneticisine ilet. Yalnızca bu vikide (Miraheze Meta) Yöneticiler duyuru panosu kullanabilirsiniz.
 3. Çözüm yoksa ve karşılaştığınız sorun Davranış Kuralları ihlallerini içeriyorsa, lütfen stewards@miraheze.org adresine e-posta gönderin. Görevliler konuyu araştıracak ve tatmin edici bir çözüm getirecektir.

Eğer bu bir viki ise

 1. Lütfen önce yerel viki yöneticileriyle tüm yerel sorunları gündeme getirin.
 2. Eğer veya hâlâ sorunlar varsa ve sorun küresel politikalarımızın ciddi bir şekilde ihlal edilmesini içeriyorsa ve vikinin yöneticileriyle iletişime geçmek konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, yardım için bir Kâhya ile derhal iletişime geçebilirsiniz. Kâhya duyuru panosu veya stewards@miraheze.org'e e-posta yoluyla da kâhyalarla iletişim kurabilirsiniz. İçerik Politikası veya diğer Küresel politikalar ihlallerini bildiriyorsanız, lütfen bol miktarda kanıt eklediğinizden emin olun.

Editörle ilgili anlaşmazlıklar genellikle Kâhyalar tarafından çözülmez. Kâhyalar, editoryal anlaşmazlıkları her zaman yerel yöneticilere erteleyecektir. Yerel bir kararı bozmalarını sağlamaya çalışan Kâhyalara gelmek işe yaramayacaktır.

Hâlâ sorularınız mı var?

Bu SSS'de yanıtlanmayan herhangi bir sorunuz varsa, Topluluk duyuru panosu veya İletişim sayfası üzerinden sorabilirsiniz.