Özel alan adı

From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
This page is a translated version of the page Custom domains and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.
Özel alan adı

Miraheze, vikiniz için bir özel alan adı kullanmanıza izin verir. mywiki.miraheze.org vs. (bir miraheze.org'un) altalanı kullanmak yerine, kendi etki alanınızı kullanabilirsiniz (örneğin, mywiki.com, wiki.domain.com, vb.) Daha fazla bilgi için aşağıdaki adımları okuyun.

Adımlar

Özel bir alan adı oluşturabilmek için aşağıdaki 4 adımı takip etmeniz yeterlidir:

1. Bir alan adı edinin.

 • Özel bir alan adı (domain) oluşturmak için bir etki alanı satın almanız gerekir. Alan adı satın alabileceğiniz Namecheap gibi birçok saygın domain kayıt şirketi vardır. Bir alan adı için para ödemek istemiyor musunuz? Ücretsiz alan adı hizmetleri için buraya tıklayın.

2. Miraheze etki alanına yönlendirin.

 • Bir alan adınız olduğunda, onu Miraheze'ye yönlendirmeniz gerekir. Ad sunucularını (nameserver) Miraheze'ye yönlendirebilir veya vikinizin mw-lb.miraheze.org'u hedeflemesini istediğiniz alt etki alanı için bir CNAME kaydı ayarlayabilirsiniz.
 • Ad sunucularını Miraheze'ye mi yönlendiriyorsunuz? Bu durumda ad sunucularını "ns1.miraheze.org" ve "ns2.miraheze.org" olarak ayarlayın (bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız alan adı kayıt kuruluşunuzla iletişime geçin).
 • Miraheze'ye bir alt alan mı işaret ediyorsunuz? İstediğiniz alt etki alanına (örn. "viki") bir CNAME kaydı ekleyin ve onu "mw-lb.miraheze.org"ye yönlendirin;
 Note: Not: Eğer DNS sağlayıcınız olarak Cloudflare kullanıyorsanız, bazı ayarların yapılmadığından veya alt etki alanının çalışmadığından emin olmanız gerekir. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Hangisini seçmeliyim?

Her seçeneğin farklı artıları ve eksileri vardır:

 • Ad sunucularını bize yönlendirmeyi seçerseniz, müdahalenize gerek kalmadan DNS ile ilgili her şeyi halledebiliriz. Ancak, bunu yapmayı seçerseniz, her yeni kayıt eklemeniz gerektiğinde bizden yeni DNS kayıtları oluşturmamızı istemeniz gerekir. Ad sunucularınızı değiştirirseniz ve halihazırda ayarlanmış kayıtlarınız varsa (örneğin, web sitenizi gösteren www. varsa), bunları yeniden oluşturmamızı istemeniz gerekir, aksi halde ad sunucularını değiştirdikten sonra alt alan adlarınıza erişilemez. DNS kayıtlarında sık sık değişiklik yapmayı planlamıyorsanız veya bunu sizin için halletmemiz sizin için sorun değilse, bunu seçin.
 • Bir alt etki alanını Miraheze'ye yönlendirmeyi seçerseniz, DNS kayıtlarınız üzerinde tam denetime sahip olursunuz, ancak tüm kayıtlarınızı DNS sağlayıcınızla kendiniz manuel olarak ayarlamanız gerekir.

3. SSL sertifikasını kimin sağlayacağını seçin. Güvenliğiniz gerekçesiyle Miraheze, bağlantınızı kimsenin engellemediğinden emin olmak amacıyla sunucularımızdan tarayıcınıza olan bağlantıları şifrelemek için SSL/TLS kullanır. Bu nedenle, tüm özel alan adlarının bir SSL sertifikasına sahip olmasını şart koşuyoruz. Bize kendi SSL sertifikanızı sağlayabilir (bunun için ödeme yapmanız gerekir) veya bunu tamamen bizim halletmemize izin verebilirsiniz (ücretsiz, Let's Encrypt aracılığıyla). Bu daha kolay ve Miraheze tarafından önerilen seçenektir. SSL'nin ne anlama geldiği veya ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Let's Encrypt seçeneğini seçin.

 • Eğer bunu bize bırakırsanız: Kendimiz (Let's Encrypt kullanarak) bir SSL sertifikası oluşturabiliriz ve hatta sizin tarafınızdan herhangi bir ek müdahaleye gerek kalmadan seçtiğiniz alt alan adı için otomatik olarak yenileyebiliriz. Böylelikle işiniz sona erer!
 • Kendi SSL sertifikanızı seçtiyseniz: Özel alan adı talebinizi yaptıktan sonra, CSR isteklerini işleyen bir sistem yöneticisi bir CSR & özel anahtar (kendi sunucularımızda kullanım için) üretecek ve talep edilen CSR, size e-posta ile gönderildi. Bu CSR'yi, SSL sertifikası satıcınızdan size verdiğimiz CSR ile bir SSL sertifikası oluşturmasını istemek için kullanırsınız. Bu yapıldığında oluşturulan SSL sertifikasını bize e-posta ile göndermeniz gerekecektir. Bu adımların tümü yapılırsa, özel etki alanını vikinize ekleyeceğiz ve tüm bunlar bittiğinde sizi bilgilendireceğiz.

4.

Talepte bulunun!

 • Yukarıdaki adımları tamamladıktan ve SSL sertifikasını kimin sağlayacağını seçtikten sonra, talebi Phabricator'da yapın. Formda yapmanız gereken tek şey, vikinizin geçerli alt alanını, istediğiniz etki alanını ve Let's Encrypt'i (SSL'yi isteğinize bağlı hallediyoruz) kullanıp kullanmayacağınızı veya bir SSL sertifikasını kendiniz sağlayıp sağlamayacağınızı belirtmektir.
[[$phabreq|Özel alan adı talep formu (Phabricator aracılığıyla)]]

Herhangi bir adımda yardıma mı ihtiyacınız var veya bir sorunuz mu var? Yardım için Topluluk duyuru panosuna danışın.

Note for CloudFlare users

CloudFlare kullanıcıları CloudFlare'in DDoS/Origin IP koruma sistemini/çalışanlarını kapatmalıdır. Bu sistemimiz için uygun değildir. Eğer o yapılmaz, turuncu renkte Etkinleştirildiğinde Miraheze, SSL sertifika isteklerini işleyemez ve güvenlik sorunları da dahil olmak üzere dahili sistemlerimizde sorunlar yaratır. IP'lerimiz zaten herkese açık olduğundan, Origin IP korumasına ihtiyacımız yok ve ağ satıcımız aracılığıyla DDoS korumasına sahibiz.

Cloudflare DDoS/Origin IP koruma sistemini nasıl devre dışı bırakacağınızı öğrenmek için adımları izleyin (dash.cloudflare.com kontrol panelini kullandığınız varsayılarak).

 1. dash.cloudflare.com'a gidin
 2. Kontrol panelinde alan adınızı tıklayın.
 3. Daha sonra DNS bölümüne tıklayın.
 4. mw-lb.miraheze.org'ye CNAME girişi ekleyin. Oklu bulut gri olmalı. Sarı ise, gri yapmak için sarı buluta tıklayın.
 1. daha sonra
 2. "Kayıt Ekle"'ye tıklayın. (İngilizce için "Add Record" olabilir.) Sonuç, son görüntü gibi görünmelidir.

Bununla işiniz bittiyse, yukarıdaki adımlarla devam edin.

 Note: Yukarıdaki kurallara uyulmaması, özel alan adınızın derhal kaldırılmasına ve gerekirse daha fazla işlem yapılmasına neden olacaktır. Herhangi bir şüphe durumunda, sre@miraheze.org adresinden bizimle iletişime geçmekten veya oluşturduğunuz Phabricator görevinde bizde iletişime geçmekten (yani soru sormaktan) çekinmeyin.

Cloudflare dashboard
Cloudflare dashboard
Domain section.
Domain section
Your entry should look like this!
Your entry should look like this!

FAQ

Ücretsiz alan adı almak için hangi hizmetleri kullanabilirim?

Kendinize ait bir alan adı için ödeme yapmak istemiyorsanız, bunun yerine kullanabileceğiniz ücretsiz alan adı ve alt alan adı sunan hizmetler vardır. Tüm Miraheze vikilerinin miraheze.org'da otomatik olarak ücretsiz bir alt alan adı aldığını ve arama motoru sıralamasının Miraheze'nin alan yetkilisinden yararlandığını unutmayın.

Eğer madddi durumunuz yetmiyorsa bazı Ücretsiz (alt) alan adı sağlayıcıları bıraktık;

 • FreeDNS (ücretsiz alt alan adları sağlar)
 • $freenom (.cf, .ga, .gq, .ml ve .tk ile biten ücretsiz alan adları sağlar)

FreeDNS example

Sign up with FreeDNS and log in. On the left side, click 'Registry' to select a domain (e.g., mine.bz). This will take you to a small form to fill in. Please avoid using a us.to domain, as it is impossible to generate a Let's Encrypt certificate for these. Add a subdomain (keep trying until you find an available one, e.g., mario). Select 'CNAME' for the type. In the destination field, enter mw-lb.miraheze.org, solve the captcha, and click the save button.

FreeDNS example setup
FreeDNS example setup.

Then follow the above step 4. Make the request!.

URL yapısını değiştirebilir miyim?

Miraheze, etki alanı kökünden gelen sayfaları sunmayacak şekilde yapılandırılmıştır. Örneğin, vikiniz example.miraheze.org ise ve ana sayfasının adı "Hoş Geldiniz" ise, o zaman URL<code>https://example.miraheze.org/Welcome</code> fakat <code>https://example.miraheze.org/wiki/Welcome</code> (/wiki/ parçasına dikkat edin). Aynı şekilde özel bir domain kullansanız dahi Miraheze yine bu URL yapısına sahip sayfaları sunacaktır. Kullanıcılar kökteki sayfaları ziyaret ettiklerinde (örneğin, /wiki/ olmadan), /wiki/ alt dizinindeki bir sayfaya gitmek isteyip istemediklerini soran ve onlara bir bağlantı sağlayan bir sayfa tarafından karşılanacaklar.

Hangi SSL sertifika yetkililerini kabul ediyorsunuz?

Miraheze, Mozilla Firefox gibi tarayıcılar tarafından kabul edilen çoğu SSL sertifikası yetkilisini kabul eder. Ancak artık WoSign sertifikalarını kabul etmiyoruz.

Miraheze özel etki alanları tarafından kullanılan mevcut yetki

Aşağıda, özel alanlar tarafından kullanılan mevcut SSL sertifika yetkilisinin bir listesi bulunmaktadır. Bu, bu listede olmayanların kabul edilmediği anlamına gelmez.

 • Let's Encrypt - Miraheze tarafından yönetilen Let's Encrypt ile ilgili tüm adımlar (ad sunucularının ayarlanması hariç) Miraheze sistem yöneticisi tarafından yapılır.
 • Comodo
 • Gandi
 • GeoTrust
 • GlobalSign
 • GoDaddy
 • RapidSSL