Katkı

From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
This page is a translated version of the page Contributing and the translation is 61% complete.
Outdated translations are marked like this.


Miraheze'yi seviyor musun?
Gönüllü ol!
Miraheze, tıpkı sizin gibi sıradan gönüllü insanlardan oluşur!


MediaWiki uzmanlığınız ne olursa olsun, bize yardım edebilirsiniz! Aşağıda, Miraheze'ye gönüllü olarak yardımcı olmak için yararlanabileceğiniz birçok fırsat bulunmaktadır.

Yardım etmenin yolları

Yerel topluluklara yardım edin!  
Herhangi birinin Miraheze'ye yardım etmesinin en kolay yollarından biri wiki talebinde bulunmak ve onu kullanmaktır. Aktif olun, kendi topluluğunuzu geliştirin, insanları Miraheze'ye getirin!

Bir wiki oluşturmak istemiyor musunuz? İlgilendiğiniz konularda zaten vâr olan bir wiki arayın! Miraheze, bilgisayarlardan TV şovlarına kadar çeşitli wikilere ev sahipliği yapıyor, ihtiyaçlarınıza uygun bir wiki bulacağınızdan emin olabilirsiniz! İlginizi çekebilecek wikileri bulmak için WikiDiscover ve Gazetteer of wikis'e göz atın.

Meta'da Yardım (bu wiki)!  

Yardım etmenin bir başka kolay yolu da bu wiki, Miraheze Meta'ya yardım etmektir. Miraheze Meta'da küresel toplumu ilgilendiren konular tartışılıyor. Cevabını bildiğiniz herhangi bir soruyu yanıtlayarak yardımcı olabilirsiniz. Miraheze Meta ile ilgili çoğu soru duyuru panolarında sorulur. Şu anda kullanıcıların yardım isteyebilecekleri 3 ilan panosu var, her biri farklı bir konuya odaklanıyor ve buna göre etiketleniyorlar:

 • Topluluk duyuru panosunda - Wiki Yönetimi, CSS, şablonlar vb. hakkında sorular gibi genel sorular sorulur. Bu duyuru panosu ayrıca küresel toplumu ilgilendiren konular hakkında topluluk tartışmasının başlatılmasına yardımcı olmaya hizmet eder. Herhangi bir şeyin cevabını biliyorsanız, cevaplamaktan çekinmeyin!
 • Meta Yöneticileri' duyuru panosu - Bu wiki' (Meta) ile ilgili herhangi bir konu burada tartışılmaktadır, örneğin bir kullanıcıya yasaklama isteğinde bulunmak, sayfaları çevrilebilir olarak işaretlemek, diğer yerel şeylerin yanı sıra yöneticinin takdirine bağlı olarak verilebilecek yerel izinler istemek. Bu duyuru panosu küresel etkinlikler için değildir.
 • Stewardslar duyuru panosunda - Steward müdahalesi gerektiren herhangi bir soru veya sorun (yalnızca vandalizm amaçlı hesaplar için kilitleme istemek gibi, bir CheckUser kontrolü ya da benzeri) talebinde bulunulabilir. Bazen, kullanıcıların sorduğu şey mutlaka bir Steward'ın yanıtına ihtiyaç duyulan bir şey değildir. Örneğin bu bir logonun değiştirilmesi için için yardım istemek kadar basit bir istek de olabilir. Stewardların duyuru panosu "olsa" bile, oradaki kimseye yardım edemeyeceğiniz anlamına gelmez; Cevap vermekten lütfen çekinmeyin, gerekirse gönderileri taşıyın veya isteyenlere rehberlik edin!

Yanlış duyuru panosunda sorulan bir soru görürseniz (Meta Yöneticilerin duyuru panosunda Stewardların duyuru panosu yerine ""küresel"" bir kilitleme istenmesi gibi), korkusuz olun ve uygun şekilde hareket edin. Bunu en uygun duyuru panosuna taşıyın. Düzenlemeniz geri alınsa bile, en azından deneyim kazanır ve sorunları nasıl sıralayacağınızı öğrenirsiniz!

Discord ve IRC üzerinden yardım edebilirsiniz  
Tüm sorular Meta'da sorulmaz, bazı kişiler sorularını Discord veya IRC'de sormayı tercih ederler. Bunun için oralarda bulunmaktan ve yardım etmekten çekinmeyin. Çoğu IRC kanalı Discord'a geçer, yani Discord'dayken IRC'deki insanlarla gerçek zamanlı olarak konuşabilirsiniz ve bunun tersi de geçerlidir. Discord ve IRC'ye bağlanma hakkında daha fazla bilgi için ilgili sayfalarına bakın.
Küresel vandalizmle mücadeleye yardım edin!  

Küresel vandalizmle mücadele zor görünebilir, özellikle Miraheze 6680 sayıda wiki'ye ev sahipliği yaptığı için! Miraheze, çoğu vandalizmi daha ortaya çıkmadan durduran AbuseFilter özelliğini kullanır. Bu, diğer şüpheli etkinliklerle birlikte #miraheze-cvt-feed connect IRC kanalında rapor edilir. Bu bildirimi olası vandalizm veya spam için izleyebilir ve #miraheze-cvt connect'ye iletebilirsiniz. Her iki kanalın da Discord'a aktarıldığını unutmayın. Bir Steward veya Global Sysop, raporunuzu inceleyecek ve ona göre işlem yapacaktır. Bir düzenleme AbuseFilter tarafından durdurulmazsa, wiki'ye manuel olarak da gidebilir ve kendiniz geri alabilirsiniz. Bunu yaparsanız, vandalizmi tersine çevirdiğinizi özete eklediğinizden emin olun, aksi takdirde yanlışlıkla kendiniz bir vandal olarak etiketlenebilirsiniz!

Yalnızca vandalizm amaçlı bir hesap, AbuseFilter tarafından durdurulmuş olsa bile hesabın filtreyi atlamaya çalışmasını, başarılı olmasını ve bir wikiyi doldurmasını önlemek için bunu yine de Görevlilere bildirmelisiniz. Bunları bildirmek için Kâhyaların duyuru panosunda yeni bir bölüm oluşturabilir veya bunları #miraheze-cvt connect'de iletebilirsiniz.

 Note: Tüm wiki'ler küresel vandalizm önleme programına kayıtlı değildir, bazıları bilerek Global Sysop müdahalesini devre dışı bırakmıştır. Ayrıca özel wikilerin de CVT özet akışında rapor edilmediğini unutmayın. Bununla ilgili daha fazla bilgi için Vandalizmle Mücadele Ekibi bölümüne bakın.

Phabricator'a yardım edin!  

Phabricator, Miraheze'nin görev takip sistemidir. Oradaki çoğu görev bir sistem yöneticisi ​​gerektirse de, bazıları gerektirmez. Bir kullanıcının bir uzantıyı etkinleştirmek için yardıma ihtiyacı olabilir veya kullanıcı Wiki Yönetimi'nde bir ayarı bulamamış olabilir. Bu durumlarda, cevabı biliyorsanız, isteğine cevap verebilirsiniz. Bazı durumlarda, sorunun çözüldüğünden eminseniz görevi kapatabilirsiniz. Phabricator'de yeniyseniz, gerçekten çözülmemiş bir görevi yanlışlıkla kapatmanızı önlemek için beklemeniz ve ne tür görevlerin ne zaman kapatıldığını öğrenmeniz önerilir.

Bir görev, bir veritabanı dökümünü içe aktarmak gibi teknik bir şey içeriyor olsa bile, görev için etiketleri doğru şekilde sıralayarak yine de göreve yardımcı olabilirsiniz. Etiketler hakkında daha fazla bilgi için bkz. Phabricator.

Teknik olarak yardım edin!  
Katkıda bulunmanın önceki yolları teknik uzmanlık gerektirmeyen bazı durumlar iken, aşağıdaki konularda teknik yardımda bulunabilirsiniz. Teknik olarak nasıl yardım edeceğinizi biliyorsanız, tekrar tekrar hoşgeldiniz!
GitHub'da Yardım

Miraheze, tüm yapılandırmalarını bir GitHub yapılandırma deposunda barındırır (ek bilgi için bu sayfa'ya bakın). Bir değişiklik yapılması gerektiğinde, bu yapılandırma dosyaları güncellenir. Bu yapılandırmalar GitHub'da barındırılan depolardan herhangi birinde güncellendiğinde, değişiklikler otomatik olarak Miraheze'yi barındıran sunuculara dağıtılır. Geçmişte, özellik değişiklikleri talep özellikleri sayfasında bir istek gönderilerek veya bir GitHub birleştirme isteği eklenerek yapılırdı. Artık durum böyle değil, çoğu yapılandırma değişikliğini ManageWiki'de (Wiki Yönetimi) yapabilirsiniz. Bu, GitHub'da yardım edemeyeceğiniz anlamına da gelmez, ancak bu roket bilimi değildir!

GitHub hesabı (ücretsiz olarak kullanılabilir) olan herkes dosya değişiklikleri önerebilir.

Yönergeler ve İpuçları

Bu bölümün çoğu (sondaki küçük bir kısım hariç) anlaşılması kolaydır. Ayarları varsayılan olarak tüm wiki'lere veya kodlanmış olarak bazı vikilere uygulamak için iç içe diziler kullanır.

Temel iç içe geçmiş düzen aşağıdaki gibidir:

 • Ad alanı (NameSpace) değişkenlerini tanımlayın (başlangıca yakın, dahil ettikten sonra)
  • wgConf (en büyük dizi)
  • Ayar adı ('wgVariable' veya 'wmgVariable' şeklinde)
   • Wiki etkilenir ('dbname' veya 'varsayılan' biçiminde, burada dbname sitenin alt etki alanıdır ve sonuna "wiki" eklenmiştir)
    • Ayar değeri (ayarlanacak değerler. Ayara bağlı olarak bir sayı, doğru/yanlış (boole) veya bir dizi olabilir.)

 Note: Bazı uzantıların çalışması için ek kurulum gerekir. Bu durumda, bir sistem yöneticisi değişikliği gerçekleştirecektir.

Yeni bir uzantı veya dış görünüm (tema/skin) yükleme

Herkes Miraheze/mediawiki deposunda değişiklik önerebilir. Henüz yüklenmemiş yeni bir uzantı veya dış görünüm yüklemek için (bir wiki'de birini etkinleştirmeyin), lütfen Yeni bir uzantı ekleme konusuna bakın.

Sunucu ve yazılım yönetimine yardım edin

Miraheze, Debian üzerinde çalışır ve çok sayıda sunucu kullanır. sunucu konfigürasyonu Puppet tarafından yönetiliyor ve çeşitli teknolojilerle çalışıyoruz. Web yığınını güçlendirmek için Apache, GDNSD, MariaDB, NGINX ve $vernish ile MediaWiki kullanıyoruz. Yukarıda bahsedilen yazılımlardan bir veya daha fazlasına aşina iseniz, deneyiminizi duymayı çok isteriz! Ekstra yardımınız her zaman memnuniyetle karşılanır ve sizin için en küçük iyileştirmeler (sabit hatalar/performans vb.) bile bizim için büyük bir gelişme olabilir. Bu alana katkıda bulunmak istiyorsanız lütfen sistem yöneticileri ile iletişime geçin veya bunun için sadece bir Phabricator görevi yapın.