Denetçiler

From Miraheze Meta, Miraheze's central coordination wiki
This page is a translated version of the page CheckUser and the translation is 100% complete.
Check user
Shortcut:
CU

Denetçi, Denetçiler ve Kâhyalar'ın editörlerin IP adreslerini aramasına ve bulmasına (kukla iddialarını araştırmak için) izin veren bir arayüzdür. belirli bir IP adresi tarafından kullanılan tüm Kullanıcı Adlarını ve tüm hesaplarda veya oturum kapalıyken belirli bir IP adresi tarafından yapılan tüm düzenlemeleri bulur.

Aracın kullanımı

Araç, vandalizmle mücadele etmek, kukla (yani kötüye kullanımını kontrol etmek) ve projenin kesintiye uğramasını sınırlamak için kullanılacaktır. Yalnızca herhangi bir Miraheze viki'sine veya topluluğuna zarar gelmesini önlemek için kullanılmalıdır.

Araç, editörler üzerinde baskı uygulamak için kullanılmamalıdır; veya bir içerik anlaşmazlığında başka bir editöre yönelik bir tehdit olarak kullanılmamalıdır. Kullanıcı bilgilerinin aranması için geçerli bir neden açıkça belirtilmelidir. Politikalara aykırı kullanılmadığı sürece alternatif hesapların yasak olmadığını unutmayın.

Kontrol edilen hesaba bildirim yapılmasına izin verilir ancak zorunlu değildir. Benzer şekilde, kontrolün topluluğa bildirilmesi zorunlu olmayıp, gizlilik politikası hükümlerine tabi olarak yapılabilir.

Bazı vikiler, örneğin bir kukla iddiasına karşı masumiyet kanıtı sağlama ihtiyacı varsa, bir editörün IP'lerinin istekleri üzerine kontrol edilmesine izin verir; ancak, bu durumlarda bir Denetçi talebinde bulunmanın bazen kesintiye uğratma girişiminin bir parçası olduğunu unutmayın.

Miraheze kullanıcıları, yalnızca yerel vikiyi ziyaret ederek yanlışlıkla yerel vikilerde hesap oluşturabileceğinden, Denetçiler Privacy Policy veya yukarıdaki yönergeleri asla ihlal etmemelidir.

Bir Denetleme Kullanıcısıyla İletişim Kurma

Bir Denetçi ile iletişim kurmanın en iyi yolu, Stewards' noticeboard üzerinde bir bildirim bırakmaktır, çünkü Kâhya, Denetçi araçlarına erişebilir ve yükseltilmiş izinlere sahip çoğu kullanıcı duyuru panosunu kontrol eder.

Denetçi Araçları

Denetçi, Check users iznine sahip kullanıcılar için bir arayüzdür. Kullanarak, kullanıcılar şunları yapabilir:

  • Bir kullanıcının Miraheze viki'de hangi IP'leri düzenlediğini veya günlüğe kaydedilen bir eylemi veya parola sıfırlamayı gerçekleştirdiğini belirleyin;
  • Belirli bir IP'nin Miraheze viki'sindeki düzenlemeleri, günlüğe kaydedilen eylemleri ve parola sıfırlamalarını belirleyin (oturum açmış olsanız bile);
  • Kontrol edilen kullanıcının MediaWiki arayüzünü kullanarak başka bir kullanıcıya e-posta gönderip göndermediğini belirleyin. Olayın zamanı günlüğe kaydedilir, hedef e-posta adresi ve kullanıcı kimliği gizlenir.

Bu bilgiler yalnızca kısa bir süre için (3 ay) saklanır, bu nedenle bundan önce yapılan düzenlemeler Denetçi aracılığıyla gösterilmeyecektir.

Araçla kimin hangi sorguları yaptığına dair bir günlük tutulur. Bu günlük, View the checkuser log iznine sahip olanlar tarafından kullanılabilir:

İzin

Check users grubuna kullanıcı eklenerek izin verilir. Kullanıcı grubunun verilebilmesi için, Kâhya olarak seçilmek için atanma kriterlerinin karşılanması gerekir. Bunun yerine, bir Denetleme Kullanıcısıyla iletişime geçmeniz gerekirse, lütfen yukarıdaki bölüme bakın.

Yerel izin

Denetçi gibi, yerel Denetçi, steward'ın tüm gereksinimlerini karşılayan bir yerel seçimin ardından yerel toplulukları tarafından vikilerde atanabilir. Kâhyalar ayrıca birbirlerini dengelemek için her zaman yerel olarak atanmış ikinci bir Kontrol Kullanıcısı olmasını şart koşar. İki yerine yalnızca bir Denetçi olması durumunda, yerel topluluk derhal diğer Denetçi'nin yerini alacak birini aramalı ve bu aday da bu bölümde belirtilen tüm gereksinimleri karşılamalıdır. Yerine birini bulamazlarsa kalan Denetçi bayrağını kaybeder. Bu hak için yapılan tüm seçimler, tüm küresel politikalara uyumu sağlamak için Komiserler tarafından yüksek inceleme ve gözetim altında yapılacaktır.